Vzácna sedmokráska v mojom trávniku

moja sedmokráska

Snívate o krásnom a udržiavanom zelenom trávniku? Alebo ho už nebodaj máte a staráte sa oň? Iste mi dáte za pravdu, že starostlivosť o takýto trávnik nie je vôbec jednoduchá. No napriek všetkej vašej snahe sa často stane, že sa v trávniku objaví malá chybička krásy. Tu a tam nejaká púpava, pupenec či taká sedmokráska. Tí vytrvalejší každú burinu poctivo ručne odstraňujú. A tí netrpezliví ju bez milosti postriekajú herbicídom. Pritom nežné sedmokrásky považovať za burinu je podľa mňa skoro hriech.


Výrok „Vždy túžime po tom, čo nemáme“ je určite pravdivý a týka sa aj mňa. Dlhé roky som pri ceste pešo do mojej záhrady vídala v záhradkách rozkvitnuté sedmokrásky. Ich nežné biele kvietky s ružovým nádychom sa nádherne vynímali na zelenej ploche trávnika. V duchu som majiteľom tú krásu skoro závidela.

Sedmokráska ako darček

Keď som sa raz o tom zmienila pred kolegyňami v práci, jedna mi ponúkla celý trs sedmokrások zo svojej záhrady. S radosťou som ich prijala a hneď vysadila na pekné miesto do skalky. No netešila som sa z nich dlho. Bolo suché leto a tak sedmokrásky hneď po odkvitnutí uschli. Najprv som dúfala, že sa na jar objavia znovu, no čakala som márne. Už sa neobjavili. Až raz.

Po niekoľkých rokoch sa v mojej záhrade sedmokráska objavila znova. Úplne sama od seba. Na chodníku. Všimla som si ju dokonca až potom, čo som ju pri kosení rotačnou kosačkou prešla kolieskom. Keď som zistila, čo som urobila, bolo mi jej nesmierne ľúto. Toľké roky po nej túžim a teraz si ju zničím? Hneď som sa jej ospravedlnila a rýchlo ju poliala vodou s trochou hnojiva. Po tomto malom rituále milá sedmokráska ožila. Odvtedy už rozvinula niekoľko ďalších kvietkov a ja ju strážim ako oko v hlave.

sedmokráska v mojom trávniku
sedmokráska v mojom trávniku

Udržiavaný trávnik aj so sedmokráskami

Ak si chcete ušetriť námahu s údržbou trávnika, nechajte si v ňom aj vy vyrásť sedmokrásky. Nemusíte ho až tak často kosiť, no trávnik bude vyzerať napriek tomu dobre. A vedeli ste, že sedmokráska je okrem ozdoby trávnika aj liečivou bylinou?

 

Sedmokráska ako zdroj vápnika

 

čaj

Ak aj vy patríte k tým, ktorí vytrvalo odstraňujú sedmokrásky zo svojho trávnika, mám pre vás dobrý tip. Nechajte sedmokrásky žiť a ony sa vám za to odvďačia. Obsahujú totiž ľahko vstrebateľný vápnik. A ten sa na posilnenie kostry hodí pre každého bez rozdielu veku.

Účinný čaj získate zmiešaním sedmokrásky a repíka v pomere 2:1. Jednu polievkovú lyžicu tejto zmesi potom pridajte do ½ litra vody. Nechajte variť 7 minút. Po 15-minútovom lúhovaní môžete čaj piť jeden až dva krát denne.

 

Tak čo? Ešte stále máte chuť likvidovať sedmokrásky vo vašom trávniku ako nežiaducu burinu?

 

Myšlienka k článku “Vzácna sedmokráska v mojom trávniku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.