Petúnky z vlastného výsevu I.

petúnky

Pred pár dňami som písala o tom, ako a kedy vysiať semienka rastlín, aby sa im dobre darilo. A aj o tom, že práve teraz, dva týždne po jedenástom januári, je na to ten správny čas. Keďže ja nie som tá, čo by niekomu radila a sama to nerobila, vysiala som minulý víkend prvé semienka.


Petúnky. Tieto nádherné balkónové kvety, som si obľúbila nielen ja, ale aj môj priateľ. Už niekoľko rokov nimi zdobím okná v jeho kancelárii. Sadeničky vypestujem doma. Po vysadení do veľkého truhlíka sa o ne už stará priateľ sám. Starostlivo ich polieva (niekedy možno až príliš), hnojí a odtrháva odkvitnuté kvety. Zároveň ale niektoré necháva, aby v plodoch dozreli semienka. Tie potom zozbiera do malého zipsovacieho sáčku a odloží na budúci rok.

Kedy vysiať petúnky

Petúnky, podobne ako muškáty či verbeny, potrebujú dlhší čas, pokiaľ zo semienka vyrastie sadenička schopná svojimi kvietkami skrášľovať váš balkón či okno. Preto je vhodné vysiať ju už v januári. Podľa lunárneho kalendára je najlepšie obdobie v čase pribúdajúceho Mesiaca v dňoch kvetov. Tieto dni boli minulú sobotu a nedeľu. Rozprestrela som si teda ochrannú fóliu na podlahu v chodbe a pustila sa do práce.

Ako postupovať pri výseve petúnok

Najprv som si pripravila substrát. Používam balený, určený na výsev a množenie. Nepoužívam ho však samotný, ale pridávam k nemu trochu perlitu, asi jeden diel ku piatim dielom zeminy. V rovnakom pomere pridávam ešte Aquaholder. Celé to vo väčšej nádobe zamiešam a naplním do malých kvetináčikov. Povrch dobre utlačím a zeminu polejem. Keď vlaha vsiakne, po povrchu rovnomerne vysejem jemné semienka. Keďže sú drobné, nezasýpam ich. Len povrch znova navlhčím jemnými kvapkami odstátej vody z ručného rozprašovača. Do vody ešte pridávam pár kvapiek lignohumátu. Aby mali klíčiace rastlinky trochu výživy pre začiatok. Zároveň tým podporím tvorbu korienkov. Kvetináče potom prikryjem priesvitnou fóliou alebo vložím do minipareniska a šup s nimi na svetlé okno.

klíčiace petúnky
miniparenisko na okne

 

Vhodné podmienky pre klíčenie petúnok

Pri klíčení je svetlo veľmi dôležité. Ak by ho bolo málo, rastlinky by sa za ním ťahali a stonky by boli tenké a holé. Nemenej dôležité je v prvých dňoch aj teplo. Ale tu stačí aj izbová teplota. Aj keď by možno rastlinky prijali aj trochu teplejšie, no ak nesvieti slnko, musia byť spokojné a tým, čo im poskytnem.

Od výsevu prešlo už niekoľko dní. Každý deň kontrolujem parenisko. Stále nič. Už som začala mať strach, že budem musieť v najbližšom termíne znovu vysievať. Keď tu zrazu čo vidím? Zelené drobné výhonky s malými „hlavičkami“. No konečne! Po týždni!

naklíčené petúnky
moje naklíčené petúnky

 

Vhodný čas na presádzanie (všetkých) rastlín

Naklíčené semienka už mám. Teraz už ich budem len pravidelne rosiť, aby substrát nepreschol. Ak všetko pôjde tak ako má, mladé sadeničky by som mala pikírovať (rozdeliť a presadiť) v najbližších dňoch Panny (29. a 30. januára 2013). Ak mi to nevyjde, tak počkám na dorastajúci Mesiac (10. až 25. februára 2013). A hneď 26. a 27. februára mám na presádzanie ďalší vhodný termín.

2 myšlienky na “Petúnky z vlastného výsevu I.

    1. Firefox 18.0 Firefox 18.0 Windows XP Windows XP

      Ahoj. Tieto semená sú z vlastnej úrody. Ja si ich na okne v kancelárii po dozretí zbieram a Olinka ich potom skoro na jar pre mňa vysieva 😉

      Prapôvodcov tejto „farmy“ sme kúpili na trhu ako hotové kvety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.