Paradajky z vlastného výsevu

paradajky

Minulý rok sa vám páčili moje balkónové paradajky. Úspech mali aj u mňa doma. A tak je celkom samozrejmé, že ich budem pestovať aj tento rok. Hoci sa zdá, že ich sezóna je ešte v nedohľadne, opak je pravdou. S výsevom treba začať už v januári.


Aj keď si hotové sadenice môžete jednoducho kúpiť, ak si ich vypestujete sami, získate hneď niekoľko výhod. V prvom rade máte istotu, že vaše sadenice budú naozaj tej odrody, ktorej semienka ste si kúpili. Že budú naozaj kríčkové, ak ste chceli kríčkové.

obal na vajíčka Ďalšou výhodou je, že viete, kedy boli vysiate a ako sa s nimi zachádzalo. To znamená, že ak si ich sami dopestujete, máte možnosť ich vysiať v správnom čase a následne sa o ne dobre starať. Pretože aj obyčajné polievanie či rozsádzanie v správnom okamihu má vplyv na zdravotný stav sadeníc.

V neposlednom rade ak sa rozhodnete vypestovať si svoju vlastnú priesadu, pri nákupe semienok máte oveľa širší výber odrôd. Rozhodnúť sa môžete podľa toho, aká odroda vám vyhovuje.

Ja mám semienka ešte od vlani. Kríčkové paradajky odrody Vilma sa osvedčili. Tak som ich vysiala aj tento rok. Namiesto kvetináča som použila papierový obal od vajíčok. Okrem toho, že ho vlastne recyklujem, má viacero výhod. Dobre drží vodu a sadenice môžem presadiť priamo s ním. Nepoškodia sa tak korene a rastlina rýchlo pokračuje v raste. Obal sa v pôde po čase rozloží.

sadenica paradajky Ako zeminu som použila substrát pre výsev a množenie. Vylepšila som ho ale trochou perlitu a aquaholderu.

A kedy vysievať paradajky?

Tak balkónové ako aj kríčkové či klasické paradajky sejeme v čase dorastajúceho Mesiaca. Ideálne sú dni plodov. Obdobie, kedy Mesiac dorastá, je práve teraz. Od 11.1.2013 do 27.1.2013. Deň plodov bude ešte 27.1.2013. Ak by ste to nestihli, máte možnosť ešte aj vo februári. Od 10.2.2013 do 25.2.2013. Dni plodov sú od 13. a 14.2.2013 a potom 23. a 24.2.2013.

2 myšlienky na “Paradajky z vlastného výsevu

  1. Google Chrome 45.0.2454.101 Google Chrome 45.0.2454.101 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition

    Dobry den.
    Mam uzasnu odrodu rajcin a chcela by som si z nich vypestovat aj na buduci rok. Netusim ale ako sa vola odroda, preto by som chcela nejakym sposobom rozmnozit tie co mam. Poradite mi ako sa to robi? Treba tie jadierka z paradajky vysusit a zasadit, alebo ako? Ako ich mam uskladnit az do vysevu? dakujem

    1. Firefox 40.0 Firefox 40.0 Windows XP Windows XP

      Môj otec to robil tak, že jadierka zo zrelých paradajok rozprestrel na noviny a usušil. Jadierka potom odložil do jari a potom vysial do truhlíkov, hotové priesady potom na záhon.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.