Povedzte dosť Vianočnému stresu

Vianoce sa nás valia zo všetkých strán. Vojdete do reštaurácie, k obedu tam hrajú Vianočné pesničky. Vojdete do obchodu, z každého rohu vykukuje SantaClaus a balíčky. Ešte aj v lekárni sa vám snažia predať Vianočné dvojbalenie nejakého preparátu za polovičnú cenu v krabici s červenou mašľou. A známi sa vás pýtajú, či už máte nakúpené Vianočné darčeky. Do čerta, to sú celé Vianoce len o nakupovaní a míňaní peňazí? Povedzte dosť tomuto šialenstvu a užite si naozaj pokojné a veselé Vianoce.


My sme si to povedali už pred rokmi a nikto z nás neľutuje, ani my ani dnes už dospelé deti, ktoré už dávno neverili na darčeky od Ježiška, a spolu s dospelými prežívali každoročný stres z toho, aký darček komu kúpiť, aby sa mu páčil, aby ho potešil, aby bol užitočný a aby naň mali dosť peňazí. A všetci spolu v jednom kolotoči sme plánovali, kto v ktorom obchode čo nakúpi, koľko exotického ovocia už bude dosť, kedy sa bude piecť kopa koláčov, komu zase pripadne zdobiť stromček.

A potom sa zrodil nápad. Bezdarčekové Vianoce. Všetci sme sa dohodli, že nikto, ale naozaj nikto nikomu nebude kupovať darček pod stromček, ani žiadnu symbolickú maličkosť. Že si tento rok nedáme nijaký darček, skutočne nijaký. Že sa prestaneme naháňať v davoch rovnako postihnutých ľudí. Ak nám niečo treba, kúpime si to vtedy, keď to budeme potrebovať. Nebudeme si zapĺňať police nepotrebnosťami, ktoré boli kúpené, len aby bolo splnené v kolónke „Darčeky“. Že si ozdobíme stromček, pripravíme tri druhy koláčov, uvaríme kapustnicu, pripravíme šalát a filé, lebo ten kapor, hoci je tradičný, až tak veľmi nikomu nechutí, nehovoriac o malých kostičkách v ňom.

A tak sa aj stalo. Po pokojnom Štedrom dni sme si zasadli k vyzdobenému štedrovečernému stolu, užili si rodinnú tradíciu s oplátkami, medom, cesnakom, cibuľou aj ovocím a domácim chlebom, s chuťou zjedli zemiakový šalát s cestovinami a domácou majonézou, a po chutnej večeri sme si sadli v obývačke a rozprávali sa, chvíľu čítali knihu, neskôr pozreli telku.

Lenže pozor! Je to návykové!

Celý týždeň pred Vianocami kľud, celé Vianoce kľud, po Vianociach stále pokoj. Len tie nechápavé pohľady známych, ktorí na obligátnu otázku „Čo si dostal/a pod stromček“ dostali odpoveď: „My sme si urobili bezdarčekové Vianoce“. Ten pokoj a čas pre seba aj jeden pre druhého, ktorý sme získali tým, že sme sa prestali naháňať za nezmyslami ako pes za vlastným chvostom, ten je na nezaplatenie. Takže sme aj druhý rok na otázku: „Bezdarčekové?“ všetci jednohlasne odpovedali: „Bezdarčekové!“

Nie sme predsa na svete preto, aby sme plnili želania a kasy obchodníkov. O bezhlavom nakupovaní každému, len aby nás neohovorili, o tom predsa nie sú žiadne sviatky, ani Vianoce nie. Je jedno, či ste kresťan alebo ateista alebo máte iné duchovné zameranie. Som presvedčený že náhlenie sa, stres a nervy z toho, čo nám ešte chýba nie sú zakódované v žiadnom vyznaní.

Celé je to vo vašich rukách. Vy rozhodnete, či sa zapojíte do toho neustáleho boja o vaše peniaze, o neustále zvyšovanie HDP, o stále väčšie a väčšie nákupy stále menej a menej potrebných vecí. Je to na vás, či dovolíte cudzím ľuďom, aby rozhodovali o vašich emóciách. Alebo sa rozhodnete, že už tieto Vianoce strávite so svojimi blízkymi, rodinou aj priateľmi, v pokoji. Bez darčekov a bez stresu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.