Na cesnak je času dosť

November je pre mnohých časom, kedy sa sadí cesnak do zeme, aby sme na budúci rok mali bohatú úrodu. No málokto vie, prečo sa sadí práve v novembri. Zisťujem to v rozhovoroch s mnohými záhradkármi, že si pamätajú dátum, ale už menej to, že sa má cesnak sadiť do pôdy, ktorá už zamŕza. Pritom ten mráz je dôležitý pre ďalší správny a zdravý vývoj cesnaku a bohatú budúcu úrodu.


Tak ako iné kultúrne rastliny aj cesnak ohrozujú niektorí škodcovia. Ale existuje niekoľko nechemických preventívnych opatrení, ktoré minimalizujú škody a jedným z nich je aj výsadba cesnaku tesne pred mrazmi. Nie pred krátkodobými nočnými mrazmi na dve či tri noci, ale pred celodenným mrazom. Ten totiž likviduje larvy drôtovce, ktoré v teplej pôde dokážu cesnak navŕtať a poškodiť, čím vytvárajú v teplom a vlhkom prostredí vstupnú bránu pre ďalšie choroby, prevážne bakteriálne.

Súčasne v takomto nevhodnom období môže cesnak predčasne vzísť, vyhnať vňať a následná suchá zima ho môže oslabiť. Budúci rok bude slabá úroda.

Eliminovať pôdnych škodcov cesnaku môžeme aj tým, že cesnak sadíme každý rok na iné miesto. A tiež tým, že nevytvoríme jedno súvislé políčko, ale vysadíme ho na rôzne menšie plochy. Tým rozložíme riziko. Potom nevadí, keď na jednom záhone je cesnak napadnutý chorobou alebo škodcami, keď na ďalších dvoch miestach je zdravý a pekný.

Cesnak môžeme vysadiť aj do porastu jahôd. Obe rastliny sú odpudzujúce práve pre škodcov tej druhej rastliny a tým sa vzájomne ochraňujú aj bez potreby použitia chemických postrekov. A vaše potraviny sú tak o čosi zdravšie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.