Prečo postreky proti hmyzu napomáhajú množeniu škodcov

Najväčší nepriateľ je často ten najmenší. A platí to aj v záhrade. Najviac škody nám dokážu narobiť tí škodcovia, ktorých takmer nevidieť. Drobný cicavý a savý hmyz na ovocných stromoch a kríkoch. Kým také mandelinky dokážeme zo zemiakov pozbierať, proti voškám takýto postup nevedie k cieľu, ktorým je ochrana rastlín. Preto sa s obľubou používajú plošné postreky. Pri nevhodne zvolenom prípravku ale rozšírenie škodlivého hmyzu skôr podporíme, ako mu zabránime. Prečo je tomu tak?



Pri striekaní proti škodcom na ovocných drevinách sa využíva často faktu, že hmyz dýcha celým povrchom tela. A celým povrchom tela môže vstrebať látku, ktorou sa bránime proti jeho šíreniu sa v sadoch. Prírodné postreky na báze olejov upchajú povrch tela a hmyz sa vlastne udusí. Iné prípravky priamo otrávia hmyz. Ten hynie a ďalšie jeho rozšírenie môžeme očakávať až s jeho ďalšou generáciou, ktorá prežila v nezasiahnutých častiach alebo sa k nám presťahuje z cudzích neošetrovaných pozemkov.

Taká voška, najčastejší škodca na mladých výhonkoch rastlín, sa dokáže za rok objaviť aj v 12 až 14 generáciách. Rýchlo sa rozmnožuje. Ale jej predátor, lienka sedembodkovaná, na jar nakladie vajíčka, z nich sa vyvinie larva, ktorá po 30 až 60 dňoch v závislosti od teploty vzduchu sa zakuklí, aby sa z nej stala nové lienka. Táto po prezimovaní sa zúčastní aktu rozmnožovania, aby na jeseň uhynula.

lienka a vošky

Takže postriekajte si stromy insekticídmi. Vošky tu máte ani nie o mesiac, lienky až na budúci rok. Bravó, záhradkári.

A takéto paralely by sme našli aj ďalšie. Preto v našej záhrade dávame prednosť biologickej ochrane. Vidíme na lístkoch vošky, ale vidíme aj mnoho lienok. Každá skonzumuje za deň aj päťdesiat týchto škodcov, živia sa nimi aj ich larvy. Keď je lienok málo, robíme postrek proti voškám z jednodňového výluhu z pŕhľavy. Je pre vošky jedovatý, ale inému hmyzu neublíži.

Keď raz začnete chemicky striekať, už nemôžete prestať. Prvým postrekom vyhubíte časť škodcov aj ich predátorov, vašich spolubojovníkov proti škodlivému hmyzu. Škodcovia sa ale rýchlo spamätajú z vášho prvého útoku a úder vrátia. Len vy už nemáte spojencov, vyhubili ste ich svojím „spravodlivým bojom proti hmyzu“.

Keď nabudúce budete zvažovať, čím postriekate stromy a kríky proti škodlivému hmyzu, premýšľajte.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.