Slovenské špekáčiky: Stali sa lahôdkou, ktorej už odzvonilo?

Slovenský špekáčik, to bol v minulosti pojem. Aj notorickí zástancovia zdravej výživy občas pustili z hlavy všetky odporúčania, ktorými sa denne riadili, a zahryzli sa do krásne opečenej safalátky, z ktorej striekala mäsová šťava. Kvôli nekvalitným výrobkom sa ale špekáčik bohužiaľ dnes stal skôr postrachom. Ako spoznať, že sa jedná o kvalitný tovar, na ktorom si pochutnáte?


Nekupujte opekačky

Ak máte ústa nakrivo túžbou zamaškrtiť si na klobáse napichnutej na ražeň, vedzte, že dnes už nájdete kvalitné špekáčiky aj v našich obchodoch. Po čom siahnuť a čomu sa naopak vyhnúť? Napovedať by vám mal už názov. Ruky preč od klobásky i opekačky. Prečo? Jedine výrobok s názvom špekáčik spĺňa normy, podľa ktorých má obsahovať minimálne 40% mäsa a zároveň maximálne 45% tuku. Ak výrobca nazve svoju údeninu treba opekačka, nezväzujú ho žiadne normy, a teda môže do jej obsahu pridať takmer čokoľvek. Vrátane neslávne známych kuracích separátorov či sójovej múčky. Takže pozor, kupujte len špekáčiky.

Čítajte pozorne obaly

Pozorne čítajte etikety, aby ste sa vyhli práve už spomínaným kuracím separátom a sójovej múke. Vyberajte si výrobky, ktoré obsahujú minimálne 70% mäsa. Tie by sa mali aspoň priblížiť tej chuti, ktorú poznáte z detstva.

Špekáčiky

Ak sú špekačky pekne farebné, vôbec to nemusí znamenať, že sú tiež kvalitné. Naopak. Šikovníci výrobcovia do nich primiešali nejaká tie farbivá, aby pekne vyzerali, na chuť to ale nemá vplyv, skôr naopak. Teda príliš červenej škodí. A keď už sme pri tom, všímajte si na etiketách, koľko farbív a éčok údenina obsahuje. V tomto prípade platí, že čím menej, tým lepšie.

Nízka cena prináša zradu

Nenechajte sa nachytať ani na príliš nízku cenu. Kvalitné mäso niečo stojí, a ak vám niekto ponúka kilo opekačiek za 1,90 eura, jednoznačne je niekde zrada. Väčšinou v podobe nadmiery sójových náhrad, ktoré sú pochopiteľne oveľa lacnejšie ako mäso a tak sú za neho často vydávané.

Krst ohňom ako najlepšia skúška

Najlepším dôkazom kvality špekáčikov potom je skutočný krst ohňom, teda opečenie. V prípade, že sa vám špekáčik počas pečenia scvrkne, stopercentne obsahuje sójové náhradky, aj keď to výrobca na obale nepriznáva, alebo ich priznáva minimum. Kvalitné mäso by sa malo krásne roztvárať v rezoch na stranách a mala by z neho vytekať chutná šťava, nie pripekajúci sa chemicky dochutený loj.
Hoci po prehliadke ponuky v supermarketoch budete mať pocit, že dobrým špekáčikom už odzvonilo, väčšinou vám nakoniec uviazne v ruke aspoň jeden balíček, ktorý vyhovie vašim požiadavkám. Takže hor k ohňu a dobrú chuť!

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.