Prečo nepolievať záhradu hadicou

Pestovanie zeleniny sa nezaobíde bez vody. A keď príde suché leto bez zrážok, musíme dostatok vody rastlinám zabezpečiť my pestovatelia. Roznášanie vody vo vedrách a polievacích konviciach po záhrade je časovo aj fyzicky náročné a vo veľkých záhradách priam nemožné, preto mnoho ľudí volí pohodlnejšie riešenie, polievanie hadicou alebo rozstrekovacími systémami, napájanými čerpadlom. Pre niektoré rastliny je tento spôsob veľmi nevhodný. Prečo?


Najlepší spôsob polievania rastlín v záhrade je využiť zachytenú dažďovú vodu zo striech v nádržiach. Táto voda je mäkká, odstáta a teplá vplyvom počasia. Keď takúto vodu dostaneme priamo ku koreňom rastlín, tieto ju dokážu celú zužitkovať pre svoj rast a dozrievanie plodov. Polievanie hadicou z nádrže vyžaduje mať nádrž uloženú aspoň poldruha metra nad zemou, aby sme využili samospád a tlak vody v nádrži. Inak potrebujeme čerpadlo a za polievanie potom platíme elektrickou energiou, spotrebovanou na jeho prevádzku. Vypustenie vody do kupy a jej odnesenie k rastlinám výrazne predĺži čas polievania.

Mnoho ľudí polieva svoju záhradu tak, že pripojí hadicu k čerpadlu zo studne, prípadne priamo k vodovodu. Je to rýchle, pohodlné, ale nie lacné, najmä pri tom vodovode. No hlavnou nevýhodou je, že voda z hadice tečie studená. Pritom zem aj rastliny sú zohriate na teplotu okolo 30 °C. Polievanie studenou vodou im spôsobuje šok, ak nepolievate priamo ku koreňom a neskoro podvečer.

Pretože polievanie hadicou zvádza k pohodlnému striekaniu vody cez rastliny. Cez listy a stonky. Neviem, čo v tom ľudia vidia, zmáčať v horúcom lete celú rastlinu studenou vodou. Rovnako tak popolievať komplet celý pokopaný záhon vodou, aby sa vytvorila hrubá tvrdá vrstva?

Keď postriekate vodou, je jedno či zo studne, vodovodu alebo z nádrže na dažďovú vodu, celú rastlinu, nedostane sa všetka voda ku koreňom, kde ju rastliny potrebujú. Zostane na listoch. A vlhké listy v teplom počasí, to je najlepšia cesta k vzniku plesní, múčnatky. A tým zlikvidovaniu úrody rajčiakov, uhoriek, egrešov, hrozna…

Polievanie záhrady hadicou je možno pohodlné a rýchle, ale môže byť aj nebezpečné, keď nedávate pozor.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.