Vysiali sme rajčiny pre našu záhradu

Máme radi zeleninu nie iba na záhrade, ale aj na tanieri. Vyhradili sme jej niekoľko miest v celej záhrade a minulý rok sa jej veľmi dobre darilo. Takže aby sme ju mohli jesť aj tento rok, budeme ju pestovať tiež. A pestujeme ju od úplného začiatku. Priesady nekupujeme, ale Olinka ich necháva sama vyklíčiť. Je to len trocha času, ale veľký úžitok. A navyše máte záruku, že viete celkom presne, akú odrodu ste si predpestovali a akú úrodu budete zberať.


Priesady kupované na trhu vám tú istou nedajú. Aj keď je to i medzi našimi susedmi v záhrade bežný spôsob, ako si priesady zaobstarať. Zrejme sa im nechce s tým babrať. Pritom sa nejedná o nič zložitého.

Semiačka nie len paprík, ktoré sme vysiali v januári, ale aj paradajok máme z vlastnej úrody, tak ako sa to robilo voľakedy. Najkrajšie plody sme nechali dozrieť a semiačka z nich odložili.

Používame sadbovače, pretože v nich sa korienky priesad neprepletú, takže sa nepoškodia pri sadení do záhona. Substrát je menej výživný, ako pestovateľský, takže to núti mladé rastlinky hnať viacej korienkov, aby sa k živinám dostali 😉

Takže Olinka nasypala substrát do sadbovačov, mierne ho utlačila a urobila drobné jamky na semienka rajčín. Každé vložené semienko prikryla jemnou vrstvou substrátu a zavlažila orosením z rozprašovača. Tým sa nevyplavia jemné semienka zo substrátu, ako pri polievaní z malej konvičky.

výsev rajčín

Prvé dni by mali byť semená paradajok prikryté buď potravinárskou fóliou s pár malými otvormi pre vetranie alebo plastovým priesvitným krytom. Tento mikroskleník vytvorí mikroklímu, v ktorej semienka lepšie klíčia. Nezabudnite pravidelne ale opatrne zavlažovať a sadbovač umiestnite na okno otočené na juh. Klíčiace rastliny potrebujú veľa svetla a dosť tepla. Ak majú málo svetla, priveľmi sa vyťahujú za slnkom a ich stonky sa oslabujú.

Vyklíčené paradajky potrebujú asi dva mesiace, aby boli dosť veľké pre sadenie do záhonov vonku. V závislosti od aktuálneho počasia prichádza tento čas v máji. Už sa tešíme, ako pôjdu rajčiny spolu s paprikami opäť pod stromy do D-éčiek, ale aj do vyvýšených záhonov, ktoré už máme obidva.

Podobné články:

Slnečný pohon pre fúrik
Horúce a slnečné dni považujú záhradkári za problém. Slnko a...
Čítať ďalej
Domáce chlebové placky
Tento jednoduchý recept som objavila v českom časopise, ktorý vydáva...
Čítať ďalej
Zálohový systém na Slovensku funguje. Vyznáte sa...
Svet je doslova zahltený odpadom. Nestačí len recyklovať. Dôležité je...
Čítať ďalej
Ktorú záhradkársku výstavu navštíviť?
Veľa zaujímavostí a občas aj noviniek sa záhradkár dozvie z...
Čítať ďalej
domáci tavený syr
Domáci tavený syr bez tavenia
Ak potrebujete natrieť deťom chlebík na raňajky či desiatu, hodí...
Čítať ďalej
Povianočné upratovanie
Vianočné sviatky pre mnoho ľudí znamenajú dva druhy starostí. Aký...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.