Raňajky, ktoré chutia

Raňajky sú prvé jedlo dňa a podľa niektorých to má byť výdatné a podľa nás aj výživné jedlo. Väčšina ľudí si dá na raňajky chlieb (my domáci kváskový, pečený v rúre) a k nemu šunku, syr, alebo nátierku. Alebo maslo. Ak sa nepozerá na reklamu, kde tvrdia, že keď sa spojí margarín a maslo, vznikne… blivajz.
 

 

 


No a nie? Prečo zmiešavať kvalitné maslo z dobrého mlieka s nejakým margarínom? Pre chuť? No keď mám chuť na maslo, tak si dám na chleba maslo a nebudem maslo kaziť žiadnym palmovým olejom, ktorý prešiel rafináciou a primiešaním vody. Pretože keď chcem vodu, dám si pohár čistej vody a nebudem ju konzumovať zapracovanú v oleji.

Ak chcem šetriť (svoje zdravie a tým nepriamo aj peňaženku), nekúpim si nadutý ľahký a nič užitočného neobsahujúci dopekaný chlieb, ktorého veľký krajec natriem margarínom s nejakou príchuťou. Takéto jedlo mi síce zapchá na chvíľu žalúdok, ale nedá žiadnu výživu môjmu telu, skôr ho zaťažíme odbúravaním množstvo chemikálií. Keď chcem šetriť, dám si krajec domáceho kváskového chleba, ktorý pri rovnakej hmotnosti má ani nie polovičný povrch, preto nepotrebujem toľko nevýživnej nátierky, ale stačí mi trochu masla. A moje telo dostane nielen objem pre žalúdok, ale tiež výživu, zato bez chémie.

Sledujete históriu reklám? Najskôr nám tvrdili, že maslo nie je zdravé a ponúkli margarín. Neskôr nám ponúkli margarín s príchuťou masla. Teraz vraj do margarínu primiešavajú maslo. Neskôr snáď bude v margarínovom kelímku väčšou časťou obsahu maslo. A nakoniec snáď konečné budú predávať poctivé maslo a žiadny margarín. Pretože ľudia margarín nebudú chcieť kupovať. Tak prečo by som nemohol celú túto eskapádu preskočiť a rovno jesť aj so svojou rodinou maslo, tak ako doteraz?

Reklama dokáže byť chytľavá, podmanivá. Aby nie, keď má v nás vyvolať príjemné pocity, spojené s užívaním produktu, ktorý propaguje. Aj túto reklamu iste poznáte z televízie:Vedeli ste, že tvorcovia textov reklamy aj hudby zarábajú veľmi dobré peniaze? Reklama vraj predáva. Na mnoho ľudí určite funguje. No keď ja prídem do predajne potravín, zaujímam sa o to, či majú, čo ja chcem kúpiť a nie to, čo mi ponúkajú v letáku a čo v televíznej reklame.

Každý chce vaše dobro (peniaze). Nenechajte si ho (ich) vziať!

2 myšlienky na “Raňajky, ktoré chutia

 1. Firefox 38.0 Firefox 38.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

  Ja na spojení másla a margarínu nevidím nič zlé. ved ked obé budú kvalitné a nie žiadna žbrnda vyrobená chemicky tak žiadny problém. A ja raňajky si dávam vždy, len obačas mám problém že sa mi hned po ránu nechce ešte jesť.

  1. Firefox 38.0 Firefox 38.0 Windows XP Windows XP

   Ja nechápem, prečo kaziť maslo margarínom. To ja ako liať vodu do vína. A kvalitný margarín je niečo ako kvalitný šmejd. To jednoducho neexistuje.
   Ja raňajkujem najskôr hodinu poldruha po zobudení,to mi chutí vždy 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.