S pôžičkou opatrne

Neminie deň, aby sa okolo nás nemihla nejaká informácia, leták, správa alebo akákoľvek iná reklama, ktorá nám ponúkne zaujímavý produkt, ktorý by sa nám hodil, páčil alebo by sme ho vedeli dobre využiť. Ani nemusíme sledovať televíziu alebo počúvať rádio či čítať noviny. Letáky končia v našej schránke a vnucujú nám tovar, o ktorého existencii sme ani nevedeli alebo o ktorom si myslíme, že sa bez neho zaobídeme. Lenže výhodné nákupy ruinujú rodinné rozpočty.O pravdivosti tohto porekadla sa iste presvedčil už nejeden z nás. No rozumný človek sa riadi svojim rozpočtom, vie aké sú jeho pravidelné príjmy ale aj výdavky a vie presne, koľko sú jeho úspory. Teda vie, čo si mimo pravidelných platieb môže dovoliť.

Tí menej zodpovední k svojim peniazom ľahko podľahnú lákadlu kúpiť si výrobok svojich snov na splátky. Pôžičku vám ponúknu na každom kroku. Môžete si ju zobrať popri nákupe v hypermarkete, pôžičku ponúkajú aj na reklamných pútačoch na chodníku, po ktorom kráčate cestou z práce. Úver na bývanie alebo aj spotrebný úver na vás vyskočí nie len z každomesačného výpisu z bežného účtu vo vašej banke, ale aj zakaždým, keď sa prihlásite do internetbankigu. A aby to nestačilo, aj v mobile vám z času na čas pristane SMS s ponukou výhodného úveru napríklad na kúpu ojazdeného auta. A samozrejme keď surfujete po internete, vidíte reklamu na rôznych stránkach, ktoré vám ponúkajú výhodnú pôžičku.

Zastávam názor, že zobrať si pôžičku je výhodné iba vtedy, keď ju použijete na zaplatenie niečoho, čo vám na dlhú dobu zníži vaše výdavky. Tým ušetríte aj na splátky pôžičky vrátane úroku z úveru. Alebo vtedy, keď vyriešte problém, ktorého neriešenie by bolo oveľa drahšie, ako splátky pôžičky. Typicky sa vám pokazí v lete stará mraznička, plná potravín kúpených za výhodnú cenu. Kúpa novej mrazničky na splátky zachráni už kúpené potraviny a navyše môžete počítať u nového spotrebiča s nižšou spotrebou elektriny, takže znížite svoje mesačné náklady na bývanie. Rovnako tak výmena okien na byte za nové s izolačným dvojsklom na pôžičku pomôže ušetriť peniaze za teplo, takže sa okná zaplatia samé. Teda nie tak úplne, splátky musíte platiť vy, ale na začiatku budúceho roka vás poteší preplatok zo záloh na bývanie. A potom už šetríte stále.

Výška splátok a tým aj doba trvania pôžičky aj celková požičaná suma by mali byť také, aby ste platili každý mesiac len také splátky, ktoré sa rovnajú alebo sú nižšie prebytku, ktorý vám zostane po zaplatení všetkých nevyhnutných mesačných platieb. Žiaľ často si chcú požičať od nebankových spoločností aj ľudia, ktorí míňajú mesačne viac, ako zarobia. A často si chcú požičať na nový mobil alebo hľadajú pôžičku na počítač, ktorý slúži vyslovene na ich zábavu. Teda minú peniaze, ktoré nemajú, aby vo voľnom čase nezarábali a ešte míňali aj za internetové pripojenie. To môže skončiť len exekúciou.

Pamätám si na svojho bývalého kolegu, dôchodcu. Stretol som ho na chodbe v budove, kde mám svoju kanceláriu, hľadal nebankovú spoločnosť, lebo potreboval požičať na bývanie. Spýtal som sa ho, prečo hľadá práve túto pôžičkáreň. A on sa vyjadril, že si chce požičať od nebankovky preto, lebo banka mu nepožičia, nevyjdú mu mesačné splátky. Keď som sa ho spýtal, že či mu vyjdú splátky u tejto nebankovej spoločnosti, tak sa zamyslel a hlavne si to rozmyslel.

Žiaľ takýchto príkladov je málo. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že ak nemajú na pravidelné mesačné platby za bývanie, nie je riešením pôžička na úhradu záloh na bývanie, ale hľadanie spôsobov, ako cenu bývania znížiť. Lebo o pol roka budú potrebovať ešte jednu pôžičku na bývanie. Míňať menej teplej vody, míňať menej elektriny (nepozerať v jednom kuse televízor), rozumne vetrať, možno sa presťahovať do lacnejšieho bytu.

Ja sa pôžičkám v banke aj úverom od nebankovky vyhýbam. Nepotrebujem mať všetko čo vidím hneď, netreba mi dovolenku na splátky, Vianoce na splátky ani nepotrebujem ohurovať ľudí okolo seba.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.