Opäť nebudeme kupovať darčeky

Valia sa na nás zo všetkých strán, útočia z každého kúta. Čo? Reklama na sviatky pokoja. Nemôžete si ísť kúpiť chlieb, aby ste sa nepotkýnali o Vianočné dekorácie, nemôžete otvoriť hocijaký magazín, aby vás neobťažoval ponukou vecí, ktoré musíte mať! Zo všadiaľ počuť len jediné: Kupujte Vianočné darčeky, kupujte, aj na splátky! Ako dobre, že sa toto davové šialenstvo mňa ani mojej rodiny už netýka.


Každý rozumný človek skôr či neskôr zistí na konci roka dve veci. Tou prvou je skutočnosť, že mu dá strašne veľa práce vymyslieť, čo by komu zo svojej rodiny či priateľov kúpil, aby to nebola totálna hovadina a aby ho tieto nákupy nezruinovali a naozaj si nemusel brať pôžičku len preto, aby dodržal nejakú pochybnú novodobú tradíciu. A druhé zistenie sa týka toho, že má problém prijať nezmysly, ktoré mú mu rovnako „postihnutí“ kúpili, aby dodržali ten istý nezmyselný zvyk, ktorý trápi aj jeho.

A tak v čase, kedy obchodníci útočia na naše peňaženky, súčasne vykrikujú „Oslávte sviatky pokoja“. Aký pokoj, keď nás otravujete nezmyselnými reklamami na zbytočné veci, ktoré nepotrebuje ani obdarovaný ani darca? Našťastie sa viem tomuto schizofrenickému chaosu účinne vyhnúť, pretože nepočúvam rádio, v telke pozerám len športové, náučné a dokumentárne programy a nečítam ani pletňavé časopisy. A nenakupujem každý deň.

Vianoce nie sú o kupovaní darčekov

Pred rokmi sme si v rámci rodiny povedali, že nás tento chaos unavuje a otravuje a ak nevieme vystúpiť z republiky, vystúpime aspoň z tohto reklamného bordelu. Zaviedli sme bezdarčekové Vianoce. A skutočne prežívame voľné dni plné pokoja a sem tam sa uškrnieme nad nezmyselnosťou tých, ktorí ešte neprecitli a pobehujú po uliciach a po obchodoch a odčiarkujú na pomyselnom zozname, koho už „vybavili“. Nechcel by som byť na takom zozname…

Hmotné veci si kupujeme vtedy, keď ich potrebujeme alebo keď je to výhodné. Pre nás, nie pre obchodníkov. Neskladujeme nezmysly len preto, že nám ich niekto podaroval. Čas, ktorý takto ušetríme, venujeme tým, ktorí od nás darčeky nedostanú. Dostanú našu lásku a pozornosť. Sme spolu a užívame si sviatky pokoja. Skutočné sviatky a skutočný pokoj.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.