Veľkonočné varenie: Pochutnajte si na mazanci

Veľká noc symbolizuje v kuchyni veľa jedál. Z tých slaných a mäsových by nemala chýbať plnka s údeným mäsom, teľacie alebo jahňacie mäso, ale napríklad tiež sekaná alebo studené mäsové rolády. Avšak na svoje si prídu aj milovníci sladkého, ktorí sa môžu zahryznúť do Judáša, pečeného baránka alebo mazanca. Na posledne menovanú dobrotu si popíšeme recept.


Ja sama sa rozhodne za žiadnu excelentnú kuchárku nepovažujem, však ma varenie baví. Prečo? Jednoducho preto, že pritom vytváram niečo konkrétne. Má to navyše jednu prednosť. Na rozdiel od napísaného článku, z ktorého bude jeden človek nadšený a druhý ho bude považovať za absolútnu hlúposť, či sa vám podarilo dobre upiecť sekanú, spoznáte až nepríjemne rýchlo. Z rúry skrátka buď ucítite príjemnú vôňu, alebo nepríjemný pach spáleniny. Prajem vám pochopiteľne, aby vyšla tá prvá varianta.

Na veľkonočný minimazanec sa nezaobídete bez týchto surovín.
200 g polohrubej múky
1 žĺtok
75 ml mlieka
20 gramov droždia (asi polovicu 42 gramovej kocky)
3 polievkové lyžice rozpusteného masla (prípadne hery alebo oleja)
5 kávových lyžičiek krupicového cukru
1 ks štipka soli
hrozienka
mandle na ozdobu podľa chuti

Pripravíme si do misky kvások. Rozdrobíme droždie, pridáme k nemu päť kávových lyžičiek cukru krupice a rozmiešame na kašičku. Zalejeme vlažným mliekom a zľahka poprášime múkou. Prikryjeme navlhčenou utierkou a odložíme na teplé miesto. Pozor jedine tam, kde je stála teplota a kam v žiadnom prípade nemôže preniknúť prievan! Inak bude všetka vaša snaha úplne k ničomu. Počkáme, až kvások vzíde. Keď dodržiavate podmienky a máte čerstvé svetlo hnedé droždie s typickou vôňou (alebo zápachom, proste ako chcete), mal by „vyjsť“ už asi za dvadsať minút. Ak budete mať droždie sušené, dajte ho asi o polovicu množstva viac a pripravte sa na to, že kysnutie bude trvať dlhšie a kvások pôjde hore pomalšie. Takže sa nerozčuľujte, chce to skrátka kľud.

Akonáhle vám kvások vybehne, pridajte do misy múku, žĺtok, tuk a štipku soli. Vymiešavajte cesto poctivo, kým pekne „nehovorí“ u varešky, čiže sa v ňom nerobia bubliny. Nemalo by sa tiež lepiť na misu. Ak sa lepí, pridajte trošku múky. Ak to s múkou preženiete a je príliš tuhé, vlejte kvapku mlieka. Samy musíte cestu porozumieť, čo ešte potrebuje. Nakoniec vmiešajte hrozienka. Potom opäť prikryte misku s cestom navlhčenou utierkou a nechajte hodinu na teplom mieste kysnúť. Počas kysnutia môžete raz asi po pol hodine kysnutia premiešať, aby sa cesto prevzdušnilo.
Potom na ľahko pomúčenej doske vytvarujeme bochník a prenesieme ho na vymastený plech. Necháme kysnúť na plechu prikrytý utierkou ešte asi 15 minút. Potom potrieme povrch rozšľahaným vajcom a nalepíme na neho mandle.
Vložíme do rúry predhriatej na 180 ° C a pečieme 20 minút. Potom teplotu znížime na 150 ° C a pečieme ešte asi 40 minút. (Proste až utvorí krásnu zlatistú kôrku).

mazanec

Pár rád, ako správne pripraviť kysnuté cesto nám ponúka knižka Český rok na dedine a v meste od autora Pavla Toufara. Že ich všetky poznáte? Myslím, že nikdy nie je na škodu si ich zopakovať, aby sa mazanec naozaj podaril.
Mlieko by malo mať teplotu 25 – 30 ° C. Vyššia teplota vedie ku kysnutia cesta, nad 75 ° C zahubíme kvasinky.

Tuk musí byť rozohriaty a vlažný, ale nie horúci. Sparil by kvások a cesto by potom nekysnulo.
Múka by mala byť ohriata. Jednoducho stačí, keď ju s predstihom vyberiete zo špajze a necháte nejakú dobu pri izbovej teplote.

Tiež vajíčka by nemali byť studené. Vyberte ich včas z chladničky. Skrátka: všetky suroviny by mali mať približne rovnakú teplotu, aby sa výsledné dielo podarilo.
Cesto ku kysnutiu nedávajte príliš blízko k teplu. Síce rýchlo vyskočí, ale v rúre potom spadne a výtvor nebude k ničomu. Dôležité je, aby teplota po celú dobu kysnutia bola stabilná.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.