Ježko na záhrade. Zistíte, že potrebuje pomoc?

S postupným znižovaním teploty to začínajú mať zložité aj diví obyvatelia našich záhrad. Ubúdajú im totiž prirodzené zdroje potravy. Jedni z nich sú ježkovia. Ľudia potom často tápu, aký veľký má byť ježko, aby prežil zimu. Nevedia, ako spoznajú ježka, ktorého je potrebné dokrmovať. Potom ich často zbytočne nosia do záchranných staníc v domnení, že sú v núdzi. Spoznáte, kedy ježkovia skutočne potrebujú vašu pomoc?


Ježkovia sú užitočné zvieratká a bohužiaľ sa každým rokom ich počty znižujú. V našich končinách žije ježko východný a ježko západný. Líšia sa mierne svojím vzhľadom. Jež západný pôsobí učesane, na rozdiel od svojho východného kolegu, ktorý má ostne akoby rozhádzané všetkými smermi.

Spôsob života však majú obaja rovnaký. Sú aktívni v noci. Vyliezajú zo svojich úkrytov v hromade lístia alebo konárov a za hlasného dupania a fuňania si zháňajú potravu. Živia sa drobnými živočíchmi, napríklad hmyzom alebo dážďovkami. Zjedia tiež pokojne slimáka a nepohrdnú ani ovocím či rôznymi bobuľami. Vyhovujú im skôr neudržiavané záhrady, kde nájdu najviac potravy i vhodné skrýše.

Ježkovia mávajú bežne dva vrhy do roka. Druhý vrh prichádza s jeseňou a niektorí ježkovia sa pri rýchlom nástupe zimy nestihnú správne vykŕmiť a uhynú. Preto vždy, keď na jeseň zistíte, že máte na záhrade malých ježkov, je dobré ich prikrmovať. Do zimy by mali mať aspoň 500 gramov (viac ako 15 cm).

Ako spoznáte ježka v núdzi?

Práve s jeseňou sa často stáva, že ľudia nosia do záchranných staníc ježkov v domnení, že neprežijú zimu. Len malé percento týchto ježkov je však skutočne v ohrození.

Pomoc pochopiteľne potrebuje zranený alebo viditeľne chorý ježko. Ďalej malí, viditeľne opustení ježkovia. Najmä tí, ktorí ešte nie sú sfarbení ako dospelý ježko. Ježkovia nad 15 centimetrov sú už dospelí a našu pomoc väčšinou nepotrebujú.

Všeobecne platí, že na začiatku októbra by mal mať ježko asi 200 gramov (ak nemáte možnosť ho zvážiť, orientujte sa dĺžkou: aspoň 10 cm), ku koncu októbra už 350 g (10 – 15 cm) a na začiatku novembra najmenej 500 g (cez 15 cm). Ideálnou váhou na začiatku decembra je potom 600 až 700 gramov a taký ježko už zimu zvládne bez našej pomoci.

Dokrmovanie ježkov

Niekedy stačí len na jeseň ježkom prilepšovať. Sú potom pred zimou v lepšej výživovej kondícii.

Tri štvrtiny jedálnička ježka má tvoriť mäsitá strava. Asi najčastejšie sa podávajú kapsičky a konzervy pre mačky. Môžete servírovať aj drobnejšie kvalitné mačacie granulky.

Súvisiace:  Prečo vadia reťazcom živé kapre?

Ďalej môžete prikrmovať piškótam, orechami (nesolenými a nepraženými), tvrdým syrom (vyberajte z tých, čo nie sú príliš slané a majú menší podiel tuku). Z mäsa môžete dať vykrojené, očistené a uvarené kuracie mäso, pečeň alebo žalúdky. Chudé hovädzie mäso z kvalitného zdroja podávajte pokojne surové. Ježkom nedávajte kosti, mlieko ani bravčové mäso. Pozor aj na korenie a soľ.

Zazimovanie ježka

Ak je na konci októbra stále ježko príliš malý, je treba ho ubytovať v domácich podmienkach. Vyberieme pokojné, suché a nepremŕzajúce miesto s výškou ohrádky asi pol metra. Nižšiu by mohol preliezť. Ohrádka by mala mať strany dlhé aspoň jeden meter na jedného ježka. Ideálne by bol však väčší výbeh.

Ako podstielka sa dávajú hobliny alebo seno. Použiť sa môžu tiež noviny. Do výbehu pripravíme aj striešku. Plne postačí krabica vyplnená senom. Ak sa staráme o viac ježkov, mal by každý mať svoju striešku. Misky na vodu a kŕmenie je lepšie zaobstarať keramické.

Pri zazimovaní ježkov – teda príprave na zimný spánok – sa neriadime dátumom v kalendári, ale hmotnosťou ježka. V spánku dochádza k úbytku tukovej zásoby a ježko stráca až 1/3 svojej hmotnosti. Ježkovia s nižšou hmotnosťou než je 700 gramov pravdepodobne aj domáce zazimovanie neprežijú.

Ak ježko nechce zaspať, podávame mu nadrobno nakrájané surové hovädzie mäso. Občas sa stáva, že ježko jednoducho nezaspí. Pokiaľ je inak v poriadku, nič sa nedeje.

Počas zimy by mal mať ježko neustále k dispozícii čerstvú vodu a na jedlo suché krmivo. Občas sa prebudí a je dobré, keď nájde niečo na jedenie. Podávajte detské alebo psie piškóty, ďalej neochutené burizony, ovsené vločky, hrozienka alebo orechy.

Kedy ježka vypustiť späť do prírody?

Ježkovia sa zo zimného spánku budia podľa počasia v marci alebo v apríli. Aj potom ale potrebujú vašu starostlivosť. Najmä kŕmenie. Pri ňom je dobré ježka pripravovať postupne na samostatnosť v zháňaní potravy. Od mláďaťa umelo dokrmovaný ježko by si totiž nebol schopný vo voľnej prírode potravu sám opatriť. Rovnako tak by mohol mať problém vybudovať si hniezdo. Ideálne by preto mladí ježkovia mali byť v spoločnosti ďalších ježkov a kontakt s človekom by mal byť minimálny.

Potravu podávame tvrdú, aby sa naučil žuť. Je dobré dať ježkovi občas aj niečo, čo má snahu mu utiecť. Postačí aj dážďovka. Tým sa naučí loviť si potravu sám.

Pri správnej starostlivosti sú títo ježkovia potom schopní v prírode bez problému prežiť. Do voľnej prírody sa vypúšťajú ideálne až v apríli alebo máji, pri peknom počasí. Je dobré ich v prvých dňoch ešte prikrmovať.

Súvisiace:  Banánová pohroma

Ježkov vo voľnej prírode rapídne ubúda. Nesvedčia im používané chemikálie ani príliš udržiavané záhrady, kde nenájdu dostatok potravy alebo úkrytov.

Jež denne spotrebuje asi 50 až 70 gramov potravy, čo je asi desatina jeho váhy. Do jedálnička ježkov patria dážďovky, slimáci, drobnejšie žaby i jašterice a tiež húsenice a rôzne chrobáky. Práve svojim jedálničkom sú títo pichľaví samotári na záhrade tak užitoční. Za vašu starostlivosť sa vám odvďačia ochranou vašej úrody, keďže požerú okrem iného aj veľké množstvo rôznych húseníc. Preto je treba ježkov chrániť a pomáhať im s nadchádzajúcou zimou prikrmovaním.

Podobné články:

údená šunka
Údená rolka ako za starých čias
Iste ste aj vy tento rok zháňali kvalitnú údenú šunku...
Čítať ďalej
Stojany na bicykle
Stojany na bicykle
Onedlho tu bude jar a teším sa, ako vyberieme bicykle...
Čítať ďalej
Slnkom pečená sliepka
V lete síce býva horúčava, ale nadpisom nemyslím to, že...
Čítať ďalej
A už som aj ja „zmodernizovaná“
Áno, aj napriek mojej úpornej snahe vyhýbať sa výdobytkom modernej...
Čítať ďalej
gril
Priestor pre oslavy a akcie na záhrade
Vlani sme kúpili novú záhradu a napriek tomu, že sme...
Čítať ďalej
papriky
Posledné papriky
Je po Mikuláši a ja dojedám posledné papriky. Zvykol som...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.