Zipper Zi-Mos125 – opäť porucha, tentoraz kolesa

Počas suchého leta na pár dní zapršalo a nám bolo hneď jasné, čo to znamená. Na jednej strane to, že niekoľko dní máme pauzu od polievania zeleniny, na druhej aj to, že o pár dní tráva podrastie a bude mať výšku, kedy už sa po nej nedá pohodlne chodiť a bude ju treba skosiť. A hoci mnohí ľudia považujú kosenie za problém, starosť či otravu, ja sa na kosenie vždy teším. Pretože s kosačkou Zipper Zi-Mos125 sa mi kosí dobre a kosím s ňou rád. Len keby sa furt nekazila 🙁Základná myšlienka pojazdného krovinorezu je úžasná. Lacná a ľahko ovládateľná kosačka bez nutnosti nosiť ju na chrbte, teda ľahké kosenie trávy. Pretože malé pojazdné kosačky s bubnom v strede pokosia len nízku trávu, kosačky s bubnom vpredu sú veľmi drahé a krovinorezy čím sú silnejšie, tým sú aj ťažšie a viacej z nich bolí chrbát. Zi-MOS125 je motor a žacia hlava z krovinorezu, položená na podvozku s dvomi kolesami. Kosíte tak, ako keby ste tlačili pred sebou detský športový kočík. Chrbát nebolí a vysoká tráva nevadí.

Takže som aj koncom júla vybral Zippera z domu, skontroloval ho a doplnil palivo. Naštartoval som a začal som najskôr kosiť trávu na chodníku medzi domom a bránou a potom samozrejme aj celkom vysokú trávu na lúke za plotom. Je to do kopca, takže občas sa kosačka tlačí trochu ťažšie, ale tentoraz ma pred koncom kosenia zarazilo, že to ide naozaj ťažko. Nadvihol som koleso a pri pokuse pretočiť ho to nešlo. Napriek tomu, že je na dvoch guličkových ložiskách, nešlo to. Zišiel som teda s kosačkou z lúky do domu, kde som koleso uvoľnil, že ho vyčistím. No nebolo čo čistiť.

pokazené ložisko

Ešte že som to nerobil na tráve, ale na betónovom gangu. Po uvoľnení kolesa sa mi po ňom rozleteli guličky z rozsypaného ložiska. No pekne, takže dnes zase nedokosím plánovanú plochu. Ako v máji, keď sa vytrhol závit z poddimenzovanej spojky ovládacej rúčky a podvozka. A vlani, keď mi praskol rám podvozka. Zakaždým aby som niečo opravoval a upravoval. To si môžem takúto kosačku s podvozkom rovno vyrobiť sám a poriadne.

Večer po návrate zo záhrady som kontaktoval predajcu, kde som pred rokom kosačku kúpil. Firme BR EXPORT, s.r.o. – obchodné zastúpenie značky ZIPPER v Slovenskej republike, som poslal aj fotky ložiska. Už je to mesiac, čo sa mi nikto neunúval odpovedať ani na tento mail.

Našťastie si viem aj takúto poruchu odstrániť sám, som kutil a modelár, a dnes už kosačka Zipper opäť kosí a je na tom s ložiskami lepšie, ako keď bola nová.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.