Na posilnenie svojho zdravia ľudia využívajú viaceré postupy. Jedni športujú, iní sa snažia zdravo stravovať a ďalší hľadajú pomoc v lekárni. A čo naše rastlinky? Tie takúto starostlivosť nepotrebujú? Zvládnu nástrahy nepriaznivého počasia a chorôb aj bez našej pomoci? Bohužiaľ, dnešné moderné odrody už len ťažko. Preto im musíme občas trošku pomôcť a posilniť ich imunitu. Trebárs Lignohumátom.
Zdravie a dobrá kondícia pestovaných rastlín závisí od viacerých faktorov. Niektoré ovplyvniť môžeme, iné nie. Ak však začneme so starostlivosťou včas, získame silné sadenice, ktoré len tak niečo neohrozí. A s pomocou Lignohumátu je to hračka.
Čo je lignohumát
Lignohumát je jedinečná zmes prírodných látok. Takzvaných humínových a fulvových kyselín. Vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní papiera z drevnej hmoty. Táto unikátna zmes prospieva všetkým vašim rastlinám bez výnimky. Vhodná je tak pre izbové, balkónové, ale aj záhradné rastliny.
Ako pôsobí Lignohumát
Lignohumát zlepšuje a zrýchľuje klíčivosť rastlín. Stimuluje tvorbu koreňového systému. Hoci sa nejedná o hnojivo, účinnosťou sa mu veľmi podobá. Keď sa aplikuje spolu s hnojivom, zlepšuje jeho využitie v rastline. Zároveň zefektívňuje príjem živín z pôdy. Teda znižuje potrebu častého hnojenia. Vďaka Lignohumátu sú rastliny odolnejšie, bohatšie kvitnú a prinášajú kvalitnejšie plody. Ak sa Lignohumát pridá do ošetrujúcich postrekov, zlepší sa tým ich účinnosť a nemusia sa tak často opakovať.
Použitie Lignohumátu
Použitie Lignohumátu je veľmi jednoduché. Keďže sa Lignohumát predáva ako koncentrovaný roztok, pred použitím ho treba zriediť. Najčastejšie sa doporučuje pridať 20 ml lignohumátu do 10 litrov vody ( asi 1/3 vrchnáčika). Ak však potrebujete pripraviť len malé množstvo zriedeného lignohumátu, stačí do vody kvapnúť trochu koncentrátu a zamiešať. Roztok má vyzerať ako slabý čierny čaj. Vtedy je pripravený na použitie.
Lignohumát možno s úspechom použiť už pri klíčení rastlín. Pred výsevom semená máčame v slabom roztoku lignohumátu niekoľko hodín (v priemere 2 až 3). Potom semienka vyberieme, osušíme, aby sa nám s nimi lepšie manipulovalo a môžeme vysievať. Tento postup je vhodný pre paradajky, papriku či uhorky. Máčať môžeme pred výsadbou ale aj cibuľoviny.
Lignohumát sa dá s úspechom použiť tiež na morenie cesnaku alebo hľúz zemiakov. Budú odolnejšie proti hubovým chorobám a vy sa tak vyhnete zbytočnej chémii.
Ak vysádzame rastliny s voľnými koreňmi, od priesad zeleniny, jahôd až po sadenice ovocných stromkov, oplatí sa nechať ich v roztoku Lignohumátu aspoň niekoľko hodín. Stromky môžeme v roztoku nechať aj celú noc. Potom ich vyberieme, zasadíme a zvyšným roztokom polejeme. Podstatne tým zvýšime ujateľnosť rastlín aj následnú tvorbu nových koreňov.
V priebehu vegetácie môžeme Lignohumát aplikovať buď formou zálievky alebo postrekom na list. Účinok ešte zlepší kombinácia s listovým hnojivom.
Lignohumát používam už niekoľko rokov. Nielen v záhrade, ale aj v byte. Pri pestovaní priesad balkónových paradajok, petúnok či muškátov je naozaj nenahraditeľný. A aby som ho nemusela nosiť do záhrady a znovu domov, mám jedno balenie doma a jedno v záhrade. Lebo mať ho po ruke sa mi vždy oplatilo.
Malo je pisane kolko listoveho hnojiva je potrebne pouzit na posrek alebo zalievku s lignohumatom.Dakujem.
V článku je presne napísané, koľko lignohumátu je potrebné použiť do vody.
Neni napisane ake listove hnojivo pouzit a kolko.