Ako namnožiť liesku

Lieska je krík, ktorý má okrem okrasnej funkcie v záhrade aj viacnásobný úžitok. Samozrejme myslím chutné oriešky a aj pevné dlhé palice nájdu využitie ako opory k iným rastlinám. Keď máte jeden krík, ktorého plody vám chutia a chcete si ich dopestovať v záhrade viac, existuje jednoduchý spôsob, ako si liesku rozmnožiť. Je to trochu iné, ako u ostatných kríkov alebo stromov, ale oplatí sa to. Len to chce trochu času.Vytvoriť si sadenice z obľúbeného kríka liesky nás napadlo na jar minulého roka v súvislosti s kúpou novej záhrady a plánovaným predajom starej. Ako som už viackrát spomínal, naplánovali sme si sťahovanie rastlín zo záhrady do záhrady, akokoľvek sa to zdalo susedom v obidvoch záhradách čudné. Čo sa týka kvetov, cibuľovín alebo ovocných kríkov či mladších stromov (do 8 rokov veku), bolo to vcelku jednoduché. Stačilo vykopať, naložiť na vlečku alebo auto, previezť do novej záhrady, vykopať jamu a zasadiť.

Lieska však bola veľmi veľká, mala cez tri metre a popravde, nevedeli sme si predstaviť, ako ju vykopávame a potom prevážame. Okrem iného sme museli dbať, aby náklad nebol širší, ako dva metre, vozili sme vlečkou za osobným autom, aby sme nemuseli riešiť prepravu nadrozmerného nákladu alebo platiť pokuty.

čerešňa

Takže Olinka prezrela niekoľko svojich obľúbených záhradkárskych kníh a našla riešenie nášho problému. Použili sme odporúčaný postup na množenie liesky aj pre našu záhradu.

nakopcovaná lieska

Na jar sme odrezali pílkou asi 5 cm nad úrovňou terénu niekoľko konárov. Potom sme kýpte zasypali jemnou zeminou z kopostu. A na pol roka sme mali pokoj. Nič sme nerobili.

nové lieskové výhonky

Zato lieska sa snažila. V blízkosti starého kríka sa zo zeme začali vynárať mladé výhonky. Začiatkom októbra sme odhrabali opatrne nakopcovanú zeminu a objavili sa jemné korienky. Tie začala lieska vypúšťať zo spílených kýpťov haluzí a z nich vyrastali nové halúzky kolmo hore.

nová sadenica liesky

Ďalším krokom množenia liesok je oddelenie korienkov od materskej rastliny. Dostaneme tak niekoľko nových sadeníc. Koľko ich bude, záleží od matky prírody. Ale čím viac odrezaných konárov, tým väčší počet sadeníc vypestujeme.

zasadená lieska

Novú sadenicu stačí už len zasadiť, ako každú inú sadenicu.

Nám sa podarilo z dvoch odrezaných konárov hrúbky asi 4 centimetre za pol roka vypestovať tri veľké sadenice liesky a dve maličké. Zatiaľ všetky rastú. Ak máte vo svojej záhrade alebo u známych liesku, ktorej odroda sa vám páči a radi by ste si z nej vypestovali aj ďalšie kríky, teraz už viete ako na to. Vypestovať nové sadenice liesky je veľmi jednoduché.

Ďalšie články na tému „Záhrada“:

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.