Jahôd plná záhrada

Taká bola naša záhrada na konci mája a začiatkom júna. Stačilo sa prechádzať a doslova sa pásť na jahodách, človek bol sýty celý deň. A keď už to vyzeralo, že ani s pomocou návštev a rodinných príslušníkov nedokážeme jahody tak rýchlo jesť, ako ony stíhajú dozrievať, našlo sa aj tucet malých pohárikov, v ktorých skončil kvalitný domáci džem.


Celkom fušku dalo kúpiť želírujúcu zmes, ktorá by obsahovala len čistý pektín z jabĺk a žiadne ďalšie divotvorné prísady. Prezradím len, že nehľadajte u výrobcov zvučných a „tradičných“ mien, tam namiesto kvality nájdete len chémiu v honbe za ziskom. No najradšej aj tak zjeme každé ovocie čerstvé. Jednak preto, že si nemyslíme, že by konzervované obsahovalo nejakú zvláštnu porciu vitamínov a nechceme používať domáce ovocie ako dochucovadlo cukru vyrobeného z repy. Cukor, energia a voda stoja nejaké peniaze a dnes už neplatí, že pestujeme ovocie a zeleninu preto, aby sme v zime prežili. Potraviny sú celoročne dostupné.

Preto aj jahody pestujeme v niekoľkých odrodách. To zaistí nie len rôzne chute a vône dozretých plodov, ale aj postupnosť dozrievania. Potom nemusíme tri dni len zbierať jahody a variť lekvár, pretože v priebehu dvoch týždňov, ako dozrievajú, ich postupne jeme. Všetky vitamíny a stopové prvky, ktoré každé ovocie obsahuje a sú telu a jeho zdraviu prospešné, dostaneme do seba v čerstvom stave.

Zamulčované jahody nehnijú

Postupnosť dozrievania a tým dlhšiu vegetačnú dobu podporujeme v našej záhrade aj rôznymi miestami, kde sú jahody vysadené. Tiež rozdelenie celkového množstva jahodových sadeníc na väčšie plochy eliminuje výskyt škodcov. A nám dovoľuje pri prechádzaní záhradou v ktoromkoľvek mieste sa jahôd najesť 😉

A tak jahody majú svoje miesto nie len na U-záhonoch, mulčovaných slamou v susedstve cesnaku alebo ruží, ale aj pod hroznom vo vinohrade, kde pomáhajú chrániť jeho korene pred vysušovaním a prehrievaním v lete. Tiež sú pod niektorými stromami v ovocnom sade a pri lavičke pod orechom.

A keď skončí sezóna veľkoplodých jahôd, my si na nich stále neprestaneme pochutnávať. Okrem nich totiž pestujeme aj mesačné jahody, ktoré rodia každý mesiac a tak si budeme na jahodách pochutnávať, síce v menšom množstve, ale stále až do príchodu mrazov.

Podobné články:

Varenie a pečenie s Tescomou, radosť a...
Ak existuje niečo také ako postihnutie zdravou stravou a nakupovaním...
Čítať ďalej
Kawar – kozmetika z Mŕtveho mora
Chystáte sa tento rok na dovolenku k moru? A na...
Čítať ďalej
Nerád spím u otvoreného okna
Myslím tým u otvoreného okna v panelákovom byte. Pretože spať...
Čítať ďalej
Ako sa zbaviť zlozvykov spojených so stravovaním?
Postup ako získať štíhlu postavu nie je vždy jednoduchý, je...
Čítať ďalej
liatra, pastva pre motýle
Letná dovolenka. Pre vás radosť, no pre...
Aj vy sa od skorej jari staráte o rastlinky v...
Čítať ďalej
ovocie
Glykemický index a obezita
Aj vám sa zdá, že sa vaše oblečenie v poslednej...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.