Vyvarujte sa týchto diétnych chýb

V dnešnom článku sa dozviete najčastejšie chyby v diétach. V dnešnej dobe je na internete veľké množstvo informácií ohľadom diét a málokto vie, aké informácie sú fakty a aké iba mýty. Firmy využívajú cielený marketing na predaj svojich produktov – chudnúcich prípravkov, spaľovačov tukov, striktných diét apod. Každý, kto začína s diétou, hľadá najľahší a najrýchlejší spôsob a tým sa často dopúšťa veľa chýb, ktoré Vám skrížia cestu k Vašej vysnívanej postave. A akých chýb sa vyvarovať?


Najčastejšie chyby v diéte

1. Príliš málo jedla

Najčastejšie si ľudia nastavujú príliš striktný jedálniček a konzumujú minimálne množstvo jedla s vidinou chudej postavy. S príliš nízkym príjmom sa však tiež spomaľuje metabolizmus a výsledkov zhodených kilogramov sa nedočkáte. Chudnutie je postavené na kalorickom deficite (kalorický príjem <kalorický výdaj), avšak je vhodné mať kalorický deficit maximálne okolo 200 Kcal. Sú ľudia, ktorí v diéte jedia menej ako 1000 kalórií denne, tým telu nedodajú potrebné živiny, minerály ani vitamíny a organizmus nemôže správne fungovať a efektívne spaľovať tuky.

2. Vynechanie sacharidov / tukov

Hneď druhou najčastejšou chybou je vynechanie niektorej z makroživín, najčastejšie sacharidov či tukov. Ketodieta (nízkosacharidová diéta) môže fungovať, nie je však pre každého. Náš organizmus potrebuje všetky tri makroživiny a v správnom pomere, aby fungoval správne. Správny pomer makroživín je individuálny, ale odporúčam okolo 40% bielkovín, 40% sacharidov a 30% tukov.

3. Skryté kalórie

Teraz sa pozrieme na takzvané skryté kalórie. Máte správne nastavený jedálniček vrátane správneho pomeru makroživín, ale na olovrant vypijete jednu kávu s mliekom a cukrom, k večeri pohárik Coca coly a pri príprave zdravých jedál nepoužívate maslo, ale k dochuteniu potom kečup. Toto všetko patrí medzi skryté kalórie, ktoré navyšujú Vás kalorický príjem (a telu nedodávajú žiadne živiny). Vyhýbajte sa skrytým kalóriám, ktoré môžu mať za následok minimálny úbytok váhy. Čo všetko patrí do skrytých kalórií? Najčastejšie sa jedná o sladené nápoje, sladené kávy a čaje, džúsy, omáčky a dochucovadlá, oleje a maslo.

4. Hodiny kardia

Pohyb je dôležitý a v diéte hrá svoju rolu, pravidelná športová aktivita Vám naozaj pomôže k Vašej vysnívanej postave, vyvarujte sa však hodinám kardia. Každý deň hodina a viac kardia – behu na páse, na rotopede a iné – Vám neprinesie vytvarovanú postavu. Kardio podporuje spaľovanie tukov, nie je však dôležité behať viac ako hodinu. Naše telo si na každú záťaž / športovú aktivitu čoskoro zvykne a prestane na tento kalorický výdaj reagovať, preto je dobré meniť intenzitu, dĺžku a tiež druh športových aktivít.

5. Chudnúce produkty

Posledným spomínaným bodom sú chudnúce produkty a nápoje podporujúce spaľovanie tukov. Vo väčšine prípadoch ide iba o marketingové ťahy, ktoré Vám nielen neprinesú trvalé výsledky, ale často prinesú tiež zdravotné problémy. Náš organizmus vyžaduje kvalitnú stravu – živiny, minerály, vitamíny a fytonutrienty, pri mesačnej konzumáciou chudnúcich kokteilov telu toto všetko odoprite a spomalíte si nielen organizmus, ale aj rozhodíte hormóny a spôsobíte telu ďalšie ťažkosti. Chudnúce produkty sú tiež veľmi finančne náročné, radšej investujte do kvalitných potravín.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.