Nový kompostér z paliet

Naša záhrada je permakultúrna a preto žiadny rastlinný odpad nevyhadzujeme, neodvážame, nijak nelikvidujeme ani nespaľujeme. Pokosená tráva, odstrihnuté konáriky alebo zvyšky zeleniny po zbere úrody, to všetko považujeme za cennú surovinu, ktorú recyklujeme. Tak, ako najprv zo zeme vznikajú rastliny, tak potom z rastlín vzniká kompost a substrát pre ďalšie použitie v záhrade. Preto sme museli v záhrade postaviť ďalší kompostér. Tak ako aj na ten prvý som na jeho stavbu využil jednorazové drevené palety.


Kompostujeme všetok zelený odpad v záhrade a tiež aj odpad z kuchyne. Takže nečudo, že sme za rok zaplnili prvý kompostér o objeme asi 2 m3. A hoci od jesene sa materiál v kompostéri zľahol, dážďovky predsa len zapracovali, nechávame kompost dozrieť a chceme, aby bol dobre prepracovaný. Preto som si na jar naplánoval zostavenie druhého kompostéra.

Miesto naň sa plánovane uvoľnilo, keď sme haluzinu naložili do druhého vyvýšeného záhona, ktorý som začal kompletovať na jeseň. Ale paliet som zohnal málo. Prišiel mi dva razy materiál na plot aj konštrukciu pre vinohrad, plus som mal nejaké odložené, ale nestačilo to. Neostávalo mi len obísť zopár predajní v meste a poprosiť známych o nejaké netypizované kusy, nakoniec sa mi podarilo doviezť do záhrady štyri kusy rôznych paliet a z nich som sa pokúsil zostaviť požadovanú konštrukciu.

kompostér z paliet

Najskôr som zostavil kompostér len tak, na sucho, ako sa hovorí a pripravil si králičie pletivo na spodok, aby sa do kompostéra nedostali cez spodok krty a nenivočili dážďovky. Položil som ho na zem, cezeň palety a spojil ich dlhými vrutmi do dreva pomocou vŕtačky a uťahovačky na baterky. Dbal som, aby čelné strany starého aj nového kompostéra lícovali.

dva kompostéry

Tým ale práca na kompostéri nekončila. Všetky palety, ktoré som mal k dispozícii, boli riedke. Neskôr by mi z neho vypadával kompost von. Preto som rozobral ďalšie dve palety a dosky z nich použil na doplnenie stien kompostéra za pomoci kratších vrutov.

Teraz už paletový kompostér plní svoju funkciu a dávame do neho starý mulč, uschnutú burinu a odpad z kuchyne. A len čo trocha vyrastie pŕhľava popri plotoch, aj vylúhovaná žihľava poslúži ako materiál, aj urýchľovač rozkladu. Substrátu budeme neskôr potrebovať celkom veľa, po prvom roku sa dosť znížila hladina substrátu vo vyvýšenom záhone a rozklad spodných častí bude pokračovať. A tiež pri sadení nových rastlín príde dobrý vlastný substrát vhod, nebudeme ho musieť kupovať vo vreciach. Načo aj, keď si ho dokážeme pripraviť vlastne z odpadu a zadarmo aj sami.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.