Zhadzovanie kilogramov v piatich krokoch

Zárukou úspechu pri chudnutí je nielen motivácia, ale aj správne plánovanie. Jadro zhadzovania kilogramov tkvie v plánovaní jedálnička a nákupov.


1. Dávajte si splniteľné ciele. Jasne si povedzte, koľko kilogramov a do akého termínu chcete schudnúť. Zdravé chudnutie prináša zhadzovanie o 0,5 a 1 kg týždenne. Ak teda chcete schudnúť o 5 kg, mali by ste sa pohybovať v rozmedzí 5-10 týždňov. Splniť tento cieľ vám pomôže väčšia časová tolerancia, jedným termínom by ste cítili príliš stresovaní.

2. Zapisujte si jedálniček. Počas minimálne troch dní až jedného týždňa si do bloku presne zaznamenávajte, čo jete. Aké jedlo, v akom množstve, v koľko hodín, dobré je poznamenať si aj svoje pocity, napríklad či jete v zhone, strese. Urobte si aspoň dve hodiny času, sadnite si a postupne preberte skladbu vášho jedálnička. Ak si nie ste istí zásadami stravovania, nebojte sa objednať sa k výživovému poradcovi a prebrať jedálniček priamo s ním. Odpovie vám na sporné otázky.

3. Stanovte si zásady zloženia jedla. Podstatné je, čo a v akom množstve budú jednotlivé jedlá počas celého dňa obsahovať. Ide o pomer sacharidov, bielkovín a tukov. Spíšte si vzorový jedálny lístok, ktorý bude rešpektovať tieto pravidlá. Premýšľajte ako zladiť, aby jedlo bolo zároveň zdravé aj chutné. Ak si neviete rady, inšpirujte sa kuchárkami zdravej výživy. Zostavte si podrobný jedálniček na celý týždeň. Toto plánovanie vám pomôže prekonať pocit, že neviete čo si uvariť a nakoniec zo zvyku pripravíte niečo nezdravé.

4. Zostavte si nákupný zoznam. Súpis vám pomôže. Zabráni pobehovaniu po obchode a zúfalému premýšľaniu, čo ste to chceli kúpiť. Pôjdete za jasným cieľom a výrazne tým klesá pravdepodobnosť, že budete nakupovať nevhodné potraviny.

5. Vytvorte si systém kontrol. Stanovte si jeden deň v týždni, kedy sa zvážite a urobíte si kontrolu jedálnička. Pomôže vám to priebežne sledovať, v čom ste dobrá a kde naopak máte rezervy. Podľa toho prispôsobíte ďalší plán jedálnička.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.