Diéta pri refluxe

Aj vy mávate občas pocit, že vás škriabe v krku, no na prechladnutie to zďaleka nevyzerá? Alebo vás trápi bolesť za hrudnou kosťou, pritom vaše srdce je zjavne úplne v poriadku? Čo to asi môže byť? Veľmi často sú to prvé príznaky oslabenia svalového zvierača medzi žalúdkom a pažerákom. Obsah žalúdka sa vtedy tlačí smerom nahor a vy to pociťujete ako takzvané pálenie záhy.Za normálnych okolností všetka potrava, ktorú zjeme prechádza z úst cez pažerák do žalúdka. Akonáhle sa tam dostane, svalový zvierač za ňou „privrie vrátka“. Jednoducho ju v žalúdku uzatvorí. Má to jednoduchý dôvod. Práve začína trávenie. A keďže trávená potrava spolu s kyselinou chlorovodíkovou by mohla citlivej sliznici pažeráka ublížiť, zvierač ju tam jednoducho nevpustí.

Príčiny pálenia záhy

Ak je však potravy príliš veľa alebo nemá príliš vhodné zloženie, môže sa ľahko stať, že svalový zvierač jednoducho nevydrží a uvoľní sa. Trávená potrava tak začne prenikať zo žalúdka späť do pažeráka. Hovoríme o refluxe. Príčiny refluxu však môžu byť aj dedičné faktory. No oveľa častejšie je to nesprávny výber potravín, príliš mnoho tukov v strave, káva či alkohol.

Liečba pálenia záhy

Medikamentózna liečba pálenia záhy spočíva v podávaní liekov ovplyvňujúcich tvorbu aj množstvo kyseliny v žalúdku. Ďalšou možnosťou sú lieky, ktoré posúvajú potravu tým správnym smerom. Sú to takzvané prokinetiká. Príčiny refluxu však táto liečba neodstraňuje. Diéta pri pálení záhy sa zdá byť oveľa účinnejším riešením.

Diéta pri refluxe alebo pálení záhy

Základom diéty pri pálení záhy je obmedzenie alebo úplné vylúčenie problematických potravín z jedálneho lístka. Medzi takéto potraviny patrí čokoláda. Tá spôsobuje až štyrikrát častejší výskyt pálenia záhy. Vyradiť či minimálne obmedziť sa oplatí aj tuky a alkohol. Najmä večer pred spaním. No aj obľúbené bublinkové nápoje môžu zhoršovať pálenie záhy. Ale napríklad podľa niektorých zdrojov aj mlieko či citrusové plody.

Diéta pri refluxe alebo pálení záhy sa môže pre niekoho zdať až priveľmi prísna. No je dokázané, že ona jediná zabezpečí ochranu vášho žalúdka i pažeráka pred pôsobením kyseliny. A navyše vás zbaví nepríjemného pocitu pálenia v krku či bolesti za hrudnou kosťou.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.