Moje experimenty s nakličovaním semienok

Hneď na začiatku sa priznám bez mučenia, že s nakličovaním semien a používaním klíčkov v kuchyni veľké skúsenosti nemám. Aj keď nemôžem povedať, že by ma to nezaujímalo, len akosi nebol ten správny čas.


V obchode občas vidno nejaké tie klíčené mungo fazuľky, ale nikdy som nenašla odvahu si ich kúpiť.

Naklíčené semená však k zdravej strave jednoznačne patria. Je známe, že čerstvé výhonky sú živým a koncentrovaným zdrojom enzýmov, bielkovín, vitamínov aj minerálov. Podporujú imunitu, zlepšujú trávenie a dodávajú energiu napríklad proti jarnej únave. Čo, si myslím, nie je na zahodenie.

Na nakličovanie sa používajú celé zrná obilnín, strukovín alebo bylín, trebárs žeruchy, či lucerny.

Najprv je dôležité semienka namočiť do vody. Záleží od druhu. Strukoviny a obilniny väčšinou na 12 hodín. Vtedy nabobtnajú, nasajú vodu potrebnú na zvýšenie aktivity enzýmov. Tie potom následne rozložia zložené cukry, bielkoviny a ďalšie zásobné látky na jednoduchšie, pre naše telo stráviteľnejšie.

Dosť bolo teórie, poďme k veci.

Na samotné nakličovanie je potrebná vhodná nádoba-nakličovadlo. Nemusíte však nič kupovať, úplne postačí fľaša z umelej hmoty, napríklad od minerálky. Mne ju upravil môj priateľ, ale zvládne to určite aj žena. Fľašu zhruba v strede rozrezal. Do spodnej časti urobil klincom nahriatym na plynovom šporáku (klinec držať v kliešťach!) dierky s priemerom cca 2 mm, vo vzdialenosti cca 3cm od seba, v dvoch radoch nad sebou. Je to preto, aby mala kadiaľ odtekať voda, keď sa budú klíčiace semienka preplachovať. Vrchnú časť som nezahodila, ale použila sťaby lievik na nalievanie benzínu do kosačky.naklicovadlo

moje klíčky v navŕtanej fľaši tretí deň

Nádobu máme, teraz klíčky

Ja som začala fazuľou mungo. Je to veľmi jednoduché. Nechala som ju v miske namočenú z večera do rána a ráno šup s ňou do „nakličovadla“. Prúdom studenej vody som ju pekne prepláchla a nechala na tanieriku na stole. Večer som znova prepláchla. Druhý deň to isté, no a na tretí deň už boli klíčky vhodné na jedenie. Chutili sladkasto, skoro ako čerstvo vylúpaný hrášok.

Keď si doma pripravíte klíčky, budú zaručene čerstvé a môžete ich jesť samotné, alebo ich môžete smažiť, zapekať s čímkoľvek, so zeleninou, zemiakmi, cestovinami. Môžete ich zamiešať do šalátu alebo pridať do polievky. Dokonca si ich viem predstaviť aj ako základ pomazánky.

Ja som dnes varila cícer v tlakovom hrnci, len s trochou soli a riasy Kombu. Časť som si odložila na vloženie do zajtrajšej zeleninovej polievky a k druhej časti som primiešala klíčky fazuľky mungo. Vrch som posypala strúhaným syrom. Skvelé jedlo so všetkými živinami. Treba vyskúšať.

klicky mungo

klíčky na tretí deň, náhľad zhora

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.