Opora pre klematisy aj kustovnicu

Niektoré rastliny potrebujú počas svojho rastu opory. Stromy a kríky majú silné kmene a konáre, ale sú kríčky a kvety, ktoré sa neudržia a popadali by na zem. Jediným riešením je postaviť pre ne opory. Olinka ma požiadala, aby som zostavil oporu pre kustovnicu a tiež klematisy. Využil som osvedčené konštrukčné prvky a za pár minút stáli pri nich pevné a silné opory, ktoré aj dobre vyzerajú. A kvety aj plody budú mať dosť slnka pre svoj rast a my radosť z toho, ako sa im darí.


Kustovnica čínska je krík, ktorý vraj v našich zemepisných šírkach nedokáže rodiť dozreté plody. V starej záhrade ani nám nedozrela a ledva mala nejaké prírastky. Prvé plody goji sme ochutnali, až keď sme ju po rokoch presťahovali do novej záhrady. Ale okrem toho, že na novom mieste s dobrou pôdou a dostatkom vody plody kustovnice dozreli, mala tak ohromné prírastky, že sme museli s tým niečo urobiť.

Nabiť nejaké drevené koly, ktoré by časom uhnili, alebo železné tyče či rúry, ktoré by po rokoch hrdzaveli, som zamietol. V našej peknej záhrade by vyzerali ako päsť na oko. Preto som navrhol, že osadím dva stĺpy a prepojím ich dole niekoľkými drôtenými vedeniami a na vrchu spojím závitovou tyčou. Olinke sa to zapáčilo a tak sme kúpili potrebný materiál.

opora pre kustovnicu

Vo vzdialenosti 90 cm na obe strany od koreňa kustovnice som do zeme zakrútil dve zemné skrutky priemeru 68 mm a dĺžky 560 mm. Samozrejme som použil stĺpovú vodováhu a kľúč na zakrúcanie zemných vrutov do zeme, aby som mal zemné skrutky v zemi kolmo. Potom sa totiž dajú pekne rovno osadiť aj stĺpiky. Pre kustovnicu som zvolil okrúhle stĺpiky priemeru 38 mm a dĺžky 2300 mm. Do skrutky 68 mm „zapadli“ asi 40 cm hlboko a teda stĺpiky nad zem trčia asi meter deväťdesiat. Samozrejme aj stĺpy som centroval stĺpovou vodováhou a potom zasypal ostrohranným štrkom. Vnútorný priemer zemnej skrutky asi 64 mm a stĺpika 38 mm dovoľuje bez problémov použiť lacné drvené kamenivo frakcie 4-8.

kustovnica s oporou

Do hotových stĺpov som navŕtal z vonkajšej strany po tri otvory priemeru 4 mm a natiahol poplastovaný oceľový drôt priemeru 3,15 mm a po našpanovaní oba konce spojil lanovými svorkami. Na vrchu stĺpov som navŕtal diery priemeru 12 mm a medzi matice a podložky napol dvojmetrovú závitovú tyč M12. Opora pre kustovnicu bola hotová.

opora pre klematisy

Olinke sa hotová opora pre tento krík zapáčila a poprosila ma o niečo podobné aj pre dva klematisy pri štadli dole. Tie sú o niečo menej robustné, takže aj opora mohla byť subtílnejšia. Tu som použil jednu zemnú skrutku 60 mm a do nej jeden stĺp priemeru 48 mm a výšky 180 cm. Tie som mal zo stavby prvého plota ako rezervné, tak som ich teraz použil. Zakrútil som do zeme vrut, osadil stĺp, zafixoval štrkom a potom som k stĺpu pomocou troch hadicových spôn priemeru 50 mm ukotvil armovacie betonárske pletivo, teda jeho jeden kus. Armovaciu sieť hrúbky 6 mm som kúpil vlani v lete, narezal na vhodné kusy do vyvýšeného záhona k paradajkám. Teraz som jeden dvojmetrový kus postavil k stĺpu, nech majú klematisy o čo sa oprieť.

Zemné skrutky a poplastované stĺpy sú pôvodne určené pre stavbu plotov, ale výborne sa dajú použiť aj pre iné konštrukcie v záhrade. Práca s nimi je ľahká, jednoduchá a rýchla a dobre vyzerajú. Nepotrebujú ošetrovanie, počas stavby nevyžadujú žiadne stroje či energiu. Nepotrebujete betónovať, sú rýchlo hotové. A kedykoľvek ich dokážete v prípade potreby, či skôr nepotreby, odstrániť bez stôp a opäť použiť inde.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.