Aj mladý gaštan môže byť obsypaný plodmi

Gaštany u nás doma považujeme za chutné plody a vždy sme sa potešili, keď sme ich v minulosti od niekoho dostali alebo kúpili. A tak bolo samozrejmé, že keď sme pred rokmi kúpili záhradu, medzi prvými stromami bol vysadený aj gaštan. Mali sme rôzne ponuky na semenáče z domáceho druhu, rozšíreného v okolí. Ale vedomí si problémov, ktoré gaštany v posledných dekádach trápia, zvolili sme odrodu Volou, ktorá je jednak samoopelivá a jednak je deklarovaná jej odolnosť. Zatiaľ sa ukazuje, že sme neurobili zle.


Mám jednu vlastnosť, že nedám na „múdre reči“ iných. Takže na kuvičie hlasy o tom, že na úrodu budeme dlho čakať, sme nedbali. Gaštan bol vysadený hneď prvý rok, ako sme mali záhradu, aby sme nestrácali čas a aby on mal čas vyrásť a dospieť. Prvé jedlé plody, síce len zopár, nám dal tretiu sezónu. Vlani, siedmy rok, sme zobrali spod stromu 206 plodov v celkovej hmotnosti 3 kilá.

Proti minulému roku nebolo tento rok tak sucho a teplo, tak sme boli na úrodu zvedaví. Strom podstúpil rez, aby sa tenké halúzky nelámali pod návalom úrody, ale ani tento rok sme sa nevyhli ich uväzovaniu. No oplatilo sa, ani jeden konár nie je poškodený.

Plody zo stromu neoberáme ani neobíjame, necháme ich dozreté spadnúť do trávy, ktorú som predtým pokosil. Celkom sme pozbierali 362 plodov, pravda nie každý mal takúto hmotnosť, ale pod 15 gramov sme nešli. Takže cca 6 kilogramov, dvojnásobok oproti minulému roku!

Takéto veľké gaštany je po uvarení radosť čistiť! Keď sme si raz uvarili „bežné“ gaštany, ktoré sme dostali od jedného známeho, bola to doslova otravná babračka ich opucovať. Robota je rovnaká, vo výsledku máte tretinový plod. Môže byť chutný, ale… S radosťou sme sa vrátili k tým našim, chutným a veľkým. Keď má človek výdatný obed v záhrade, môže si večer posedieť pri bezkofeinovej káve a riadnej porcii varených gaštanov z vlastnej úrody namiesto večere. Gaštany sú výdatná a výživná potravina.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.