Černice dostali nové vedenie

Černice sú chutné ovocie, ktoré rastie na veľmi dlhých haluziach. V hornej časti záhrady divé černice sa pnú aj po šípkach, ale záhradné černice potrebujú oporu, aby sa neváľali po zemi. Na jeseň som spravil jednoduché vedenie, aby mali vzduch a slnko pre rast aj aby sa nám ľahšie oberali. Na budúcu bohatú úrodu sa tak môžeme tešiť už teraz.Častokrát sa pre vedenie černíc využívajú ploty. V našom prípade sme tak nemohli urobiť pre zlý stav starého plota. Ale využil som svoje skúsenosti so stavbou plotov na zemných skrutkách a rovnakou technológiou bez namáhavého kopania jám a zdĺhavého betónovania stĺpov som doprial našim černiciam pevnú oporu.

Základom sú samozrejme moje obľúbené zemné skrutky, použil som priemer 68 mm a dĺžku 650 mm, pretože som vedenie robil na svahu. Do štyroch skrutiek som vložil dvojmetrové oceľové poplastované okrúhle stĺpiky o priemere 48 mm, všetko za pomoci stĺpikovej vodováhy. Kombinácia hrubých stĺpov a tenkého drôtu mi umožnila ušetriť na podperách.

Upevnenie vodiacich drôtov som si opäť uľahčil pomocou kúpených plotových komponentov. Objímka s držiakom drôtu a napínák drôtu sú spojené do jedného kusa, pričom matica je na pravom krajnom stĺpe vpredu a na ľavom vzadu. Prvá dvojica je asi 60 cm nad zemou, druhá asi poldruha metra.

Na napínače je drôt upevnený nasledovne. Začiatok prvého oceľového pozinkovaného drôtu priemeru 2 mm je na matici spájajúcej objímku s napínačom a na konci je spojený s napínákom. Na tomto konci druhý drôt v rade je upevnený na matici a pokračuje okolo stĺpov k napínaču na druhom konci. Takto môžem podľa potreby našpanovať každý jeden drôt zo štyroch osobitne podľa potreby.

Medzi koncovými stĺpmi sú vodiac drôty uchytené k stĺpom tiež kupovanými príchytkami. Stačilo vyvŕtať štyri diery štvorkou vrtákom, vložiť plastové kusy a zacvaknúť oceľové háčiky za drôt do plastu.

Iste by šlo vedenie vyrobiť aj lacnejšie, trvalo by to ale dlhšie. Takto som mal vedenie černíc rýchlo hotové a mohol som sa venovať iným veciam v záhrade. A mladé černice, ktoré boli zasadené na jar, sa môžu tešiť, že nové výhony už budú mať svoju oporu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.