Ako si zaobstarať netkanú textíliu?

Biela netkaná textília je mojím neodmysliteľným pomocníkom pri pestovaní a starostlivosti o rastlinky. A to izbové aj balkónové. Je ľahká, vzdušná, ale zároveň účinná.


Balkónové rastliny ňou prikrývam prvých pár dní, keď ich na balkón vyložím. Chránim ich tak pred priamym slnkom, ale aj silným vetrom či dažďom.

Izbové rastliny, ako ibištek, ktoré letním na balkóne, prvých pár dní obalím netkanou textíliou. Listy tak ostré slnko nespáli a po pár dňoch „aklimatizácie“ sú odolnejšie a textíliu môžem bez problémov zložiť.

Ďalej textíliu využívam na prikrytie zeminy v črepníku. Navrch dávam keramzit. Vyzerá to pekne, textília zadrží vodu, aby sa nevyparovala a keramzit ju zakryje aj zaťaží.

Ešte sa mi osvedčilo použitie netkanej textílie pri presádzaní izbových rastlín. Na dno črepníka dávam drenážnu vrstvu z keramzitu. Naň položím netkanú textíliu. Až potom dávam zeminu a zasadím kvetinu. Zemina tak neprepadne do keramzitu a ten je použiteľný aj pri ďalšom presádzaní, bez zbytočného znečistenia zeminou.

Čierna netkaná textília je tak isto skvelá vec. Túto využívam hlavne v záhrade. Zabraňuje vyparovaniu vody z pôdy a rastu buriny. Osvedčila sa mi hlavne na hriadkach s jahodami, ale aj okolo novovysadených trvaliek. Okolo jahôd môžete chodiť aj vtedy, keď prší. Stúpate po textílii, nie po blate.

A kde sa dá textília zohnať?

Bielu aj čiernu textíliu ponúkajú záhradkárske predajne. Majú ju balenú v rôznych plochách alebo v metráži.

K jemnejšej bielej alebo zelenej (možno aj v iných farbách) sa dá dostať aj iným spôsobom. Z takéhoto materiálu sú vyrobené napríklad jednorázové plášte, ktoré sa používajú pri vstupe do niektorých prevádzok.

Môžete si ich kúpiť napríklad v lekárni alebo veterinárnej ambulancii, prípadne získať ako „suvenír“ po pracovnej návšteve v takejto prevádzke.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.