Izbové ruže – ako si zariadiť zdravý domov s kvetinami

Ako pestovať ruže ako izbové rastliny

Vhodné sú rozličné typy ruží do domácností. Takýchto ruží do rôznych typov ubytovaní je viacero. Napríklad miniruže odvodené od odrody Rosa chinensis. Väčšinu z nich však nie je možné pestovať celoročne. Desiatky odrôd s nádhernými kvetmi všetkých farieb nás budú tešiť, ak im doprajeme najmä zimný odpočinok v chlade.


Kedy sa z nich môžeme radovať

Miniruže kvitnú v izbových podmienkach od jari do leta. Dobu kvitnutia predĺžime starostlivým odstraňovaním uschnutých kvetov. Keď ružičkám pred zimou opadajú všetky listy, treba rastlinkám dopriať dvojmesačný odpočinok. Na túto dobu ich umiestnime do chladnej zimnej záhrady alebo na chodbu, kde však teplota nesmie presahovať 7 °C, aby sa ruže neprebudili. Výhodou je, že miniružiam opadajú listy, a preto ich nemusíme nutne zimovať na svetle. Ale pozor, počas odpočinku nesmieme rastliny prelievať, vyparujú totiž len minimum vody a mohli by zhniť !

Ako ich chrániť

Ružičky môžeme umiestniť aj von, ale musíme kvetináč ochrániť proti premrznutiu koreňov dôkladnou izoláciou. Kvetináč môžeme tiež zapustiť do zeme. Ale napriek tomu ružičky radšej zimujeme v dome, pretože dlhotrvajúce treskúce mrazy sú pre nich nebezpečné, aj keď kvetináč dôkladne ochránime pred chladom. Ruže pestované doma presádzame na jeseň, na jar môžeme rastliny množiť vrcholovými odrezkami.

ruze

Keď sa oteplí

Na jar potom tiež miniruže asi o tretinu zrežeme a premiestnime ich na stredne teplé miesto. Až po dvoch týždňoch aklimatizácie ich môžeme postaviť na svetlé a teplé miesto, pretože ružičkám nevadí ani priame slnko. V tejto dobe rastliny vyžadujú hojnú zálievku i prihnojovanie, najlepšie hnojivom pre ruže.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.