Akú obuv do mokrej záhrady?

Ísť do záhrady uprostred slnečného leta alebo krásnej jesene je radosť. Horšie to môže byť v daždivej jari alebo sychravej jeseni. Hoci nemusí priamo pršať. Na seba si dáme mikinu a cez ňu kabát a napriek tomu nám môže byť zima. Od nôh. Ani hrubé ponožky to nezachránia, keď vo vlhkej tráve sa nám premočia topánky. A ani byť celý deň v gumákoch nie je žiadna výhra. Hoci sa nepremočia zvonka, často sú mokré od spotených nôh. A sme zase tam, kde sme nechceli byť. V nepohodlí a je nám zima.


Vyskúšal som niekoľko možností, ako sa obuť do záhrady v každom ročnom období. Gumáky sú klasika, rozhodne však nemôžem povedať že osvedčená, určite nie v chladnom počasí. Do vody a do bahna sú dobré, robil som v nich aj druhý vyvýšený záhon, aj pracoval v začiatkoch záhradkárčenia v novej záhrade. No v chlade je v nich zima a po pár hodinách som sa musel prezuť. Alebo pravidelne prezúvať. Do bahna gumáky, po záhrade kožené topánky. Celú prvú jar aj jeseň som nosil po záhrade práve staršie kožené vysoké topánky, ktoré už do mesta veľmi neboli, zato v záhrade poslúžili, až kým nedoslúžili. Ale ak bola rosa či po daždi, po dvoch hodinách boli aj tie mokré a na nohu zima.

V lete som nosil aj kožené, či skôr koženkové nízke botasky, ale tie sú do tepla a do sucha, aj keď trochu rosy znesú.

trekingová obuv

Skutočne dobrú obuv som objavil na jeseň v Lidl. Volá sa trekingová obuv, má zvršok z vode odolného materiálu, ale prepúšťa pot. Takže sa v topánke nad členky dá chodiť nie len po snehu, ale aj po mokrej tráve či v daždi a noha je v suchu. Členitá podrážka nedovoľuje nohe sa pošmyknúť ani v záhrade v kopci a vysoká topánka dobre podrží nohu. V takejto obuvi sa noha nepotí, takže nie som v mokre ani z vnútra. A v kombinácii s teplými funkčnými lyžiarskymi podkolienkami som v takýchto topánkach vydržal v záhrade niekoľko hodín bez toho, že by mi bola zima od nôh. Neskôr na jar som vysoké hrubé podkolienky vymenil za tenšie cyklistické funkčné ponožky. Funkčné ponožky dovádzajú pot z nôh do materiálu trekingovej obuvi a odtiaľ do vzduchu.

Táto obuv sa mi tak zapáčila a tak mi je v nej dobre v zime aj na jeseň či na jar, že som sa rozhodol kúpiť si rovnaký typ obuvi aj na bežné nosenie, kedy sa nevyžaduje „dress code“. A keď mi náhodou tieto topánky prestanú slúžiť, opäť si do záhrady zaobstarám ešte jedny. Lepšiu obuv do mokrej záhrady som doteraz nemal.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.