Knižné inšpirácie prírodnej záhrady

Teraz v zime je čas, kedy sa v záhrade veľa urobiť nedá. Pôda je zamrznutá, zelenina uskladnená a ovocné stromy spia. Ideálny čas, kedy si v teple domova prečítať nejakú knihu. Najlepšie dobrú knihu o záhradníčení. A keďže sa ma často ľudia pýtajú, odkiaľ beriem informácie, rady a tipy aj inšpiráciu, rozhodol som sa podeliť s vami o toto malé tajomstvo. Aby ste aj vy mohli začať nový rok vo vašej záhrade s novými nápadmi, ako ju urobiť krajšou, úrodnejšou, ľahšou na údržbu a celkove pre vás radostnejšou.


Keď očakávate zoznam kníh, ktoré vám povedia, kedy rýľovať, ako okopávať, aké hnojivá kupovať a aké postreky nasadiť proti škodcom, tak vás sklamem. Pre našu rozmanitú krajinu neexistuje jednotný agrotechnický termín, v každej doline panujú iné teploty a iné počasie. A tiež som proti plošnej likvidácii hmyzu aj rastlín len preto, že im zatiaľ nerozumieme a nechápeme ich úlohu v prírode a teda aj v našej záhrade.

Ale keď hľadáte radu, ako sa naučiť čítať prírodu, ako pochopiť jej princípy a ako udržiavať svoju záhradu v prírodnej rovnováhe tak, aby ste sa v nej čo najmenej narobili a pritom mali dostatok ovocia, zeleniny ale aj radosti z toho, ako v nej všetko pekne rastie, tak potom je tento článok pre vás. A vôbec nezáleží na tom, či chcete budovať ekozáhradu, biozáhradu alebo prírodnú záhradu. Nezáleží na pojmoch, záleží na našom presvedčení a cieľoch. Záleží na tom, ako sa podľa týchto knižiek naučíte chápať prírodu, čítať ju a vedieť, prečo sa objavila práve táto rastlina, pre iného burina, pre vás signálna rastlina a čo máte robiť, aby sa príroda vrátila do rovnováhy.

Prírodné pestovanie ovocia a zeleniny nielen prináša na náš stôl o mnoho chutnejšie jedlo ako je zvykom; vedie nás tiež ku koreňom našej existencie a umožňuje nám celkom bezprostredne poznávať zmysel nášho života, pretože pri práci v biozáhrade je naša činnosť zameraná na život. Táto práca nám umožňuje spoznať najrôznejšie súvislosti medzi svetom rastlín a svetom živočíchov, krajín, vesmírom a človekom. Práca a zábava tu už nie sú – na rozdiel od väčšiny produktívnych činností – nezmieriteľnými protikladmi. Pozorovať klíčenie a rast rastlín a pomáhať mu, prežívať neustálu premenu prírodných dejov – táto zmysluplná činnosť pod holým nebom nás necháva zakúsiť pocity čistej radosti, ktoré sme zažívali ako deti – radosť zo života.

To je stručný popis knihy Biozahrada – praktická příručka.

Na 143 stranách sa dozviete základy organického pestovania vo svojej záhrade.

Keď vás táto kniha nadchne, rovno pokračujte ďalším dielom, Práce na biozahradě- Praktické návody a rady pro přírodní pěstitele. 121 strán vám ukáže, ako čo najlepšie na svojej záhrade pracovať a ako si vyrobiť pomôcky a prípravky.

Každý, kto má skúsenosť s pestovaním ovocia a zeleniny, vie, že práca na záhrade nespočíva iba v hnojení, siatí, sadení a polievaní, ale že je potrebné vykonávať celý rad ďalších remeselných prác. Táto kniha prináša čitateľom názorné stavebné plánky a nákresy zachytávajúce jednotlivé kroky, vyčerpávajúce návody na výrobu rôznych typov parenísk, zásobníka na kompost, podperných konštrukcií pre pestovanie bobuľovitého ovocia a zeleniny, návod na vybudovanie zemnej pivnice a ďalších užitočných pomôcok pre biologické aj bežné pestovanie. Čitatelia sa tu môžu naučiť sekať kosou, stavať vyvýšené záhony mohylového a terasového typu, vtáčie búdky a obydlia pre užitočné živočíchy, prerezávať stromy a kríky a mnoho ďalších zručností.

Aj začiatočníci uvítajú, že text je doprevádzaný množstvom obrázkov, vďaka ktorým sa vám bude vaša klasická záhrada ľahko prerábať na prírodnú záhradu a oázu pokoja.

Či už záhradu zakladáte ako novú alebo chcete prerobiť svoju súčasnú záhradu na permakultúru či biozáhradu (veď je to len iný pojem, nič viac), poteší vás kniha Zakladáme a udržujeme ekozáhradu. 120 strán textu a obrázkov vám prezradí, že:
Prírodné záhrady korešpondujú so súčasným zvyšujúcim sa záujmom o udržateľný spôsob života. Snahou autora je ukázať, že záhrada nie je len bojiskom, kde sa stretávajú so škodcami a burinou. Nemusí byť ani testovacím miestom pre chemikálie, ktoré v záujme bohatej úrody používame. A už vôbec nemusí byť pracovným táborom, kde sa záhradník zoderie z kože. Publikácia sa naopak snaží ukázať krásu a efektívnosť záhradnej spolupráce s prírodou, ktorej výsledkom by mal byť priestor vhodný nielen pre relaxáciu, ale aj zber chutnej a zdravej úrody. A to všetko s minimom ťažkej práce a finančných prostriedkov pestovateľov, navyše s pozitívnym efektom pre naše životné prostredie.

Pestovať v záhrade bez chemických postrekov a využívať prírodných ochrancov je nákazlivé. Keď sa naučíte namiesto okopávania a rýľovania mulčovať, viacej si záhradu užijete. Menej sa nadriete a pritom viacej dopestujete. Viac času vám ostane na oddych vo vašej záhrade a preto si ju ešte viac zamilujete.

Avšak skutočnou bibliou permakultúrneho záhradkára je kniha Seppa Holzera, ktorý v nej popisuje, ako vybudoval a prevádzkuje svoj veľký permaluktúrny statok na svojich aj prenajatých pozemkoch aj v miestach, kde „nikdy nič nerástlo“. Kniha Zahrada k nakousnutí – Permakultúra podle Seppa Holzera má celkom 224 strán textu a fotografií.

V tejto jedinečnej, praktickej a bohato ilustrovanej knihe vysvetľuje SEPP Holzer základné princípy jeho vlastnej formy permakultúry a zmýšľanie. Jeho horský statok „Krameterhof“ sa dávno stal symbolom nového typu poľnohospodárstva – záhradníčenie podľa vzoru prírody – vlastného súkromného raja v živej prírodnej harmónii.

Ako obmedziť škodcov a nepoužívať chemické prípravky, ako využiť lokálne podmienky pre zvýšenie úrody aj ako kombinovať rôzne rastliny, aby vzájomne prosperovali. Aj to sa naučíte z tejto knihy.

Pracovať permalutúrne či pestovať bio nie je žiadna veda. Stačí odkukať z prírody. Keď si však prečítate čierne na bielom súvislosti, ktoré vám doteraz unikali, začnete postupne chápať, čo sa deje vo vašej záhrade. A keď záhrade rozumiete, lepšie sa vám v nej pracuje, viacej vás to baví.

Načerpajte počas zimy nie len nových síl, ale aj nové vedomosti. A keď sa vás jar opýta, čo ste robili v zime, budete vedieť vo vašej záhrade odpoveď. Aj vďaka týmto skvelým knihám.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.