Knižné inšpirácie prírodnej záhrady

Teraz v zime je čas, kedy sa v záhrade veľa urobiť nedá. Pôda je zamrznutá, zelenina uskladnená a ovocné stromy spia. Ideálny čas, kedy si v teple domova prečítať nejakú knihu. Najlepšie dobrú knihu o záhradníčení. A keďže sa ma často ľudia pýtajú, odkiaľ beriem informácie, rady a tipy aj inšpiráciu, rozhodol som sa podeliť s vami o toto malé tajomstvo. Aby ste aj vy mohli začať nový rok vo vašej záhrade s novými nápadmi, ako ju urobiť krajšou, úrodnejšou, ľahšou na údržbu a celkove pre vás radostnejšou.


Keď očakávate zoznam kníh, ktoré vám povedia, kedy rýľovať, ako okopávať, aké hnojivá kupovať a aké postreky nasadiť proti škodcom, tak vás sklamem. Pre našu rozmanitú krajinu neexistuje jednotný agrotechnický termín, v každej doline panujú iné teploty a iné počasie. A tiež som proti plošnej likvidácii hmyzu aj rastlín len preto, že im zatiaľ nerozumieme a nechápeme ich úlohu v prírode a teda aj v našej záhrade.

Ale keď hľadáte radu, ako sa naučiť čítať prírodu, ako pochopiť jej princípy a ako udržiavať svoju záhradu v prírodnej rovnováhe tak, aby ste sa v nej čo najmenej narobili a pritom mali dostatok ovocia, zeleniny ale aj radosti z toho, ako v nej všetko pekne rastie, tak potom je tento článok pre vás. A vôbec nezáleží na tom, či chcete budovať ekozáhradu, biozáhradu alebo prírodnú záhradu. Nezáleží na pojmoch, záleží na našom presvedčení a cieľoch. Záleží na tom, ako sa podľa týchto knižiek naučíte chápať prírodu, čítať ju a vedieť, prečo sa objavila práve táto rastlina, pre iného burina, pre vás signálna rastlina a čo máte robiť, aby sa príroda vrátila do rovnováhy.

Prírodné pestovanie ovocia a zeleniny nielen prináša na náš stôl o mnoho chutnejšie jedlo ako je zvykom; vedie nás tiež ku koreňom našej existencie a umožňuje nám celkom bezprostredne poznávať zmysel nášho života, pretože pri práci v biozáhrade je naša činnosť zameraná na život. Táto práca nám umožňuje spoznať najrôznejšie súvislosti medzi svetom rastlín a svetom živočíchov, krajín, vesmírom a človekom. Práca a zábava tu už nie sú – na rozdiel od väčšiny produktívnych činností – nezmieriteľnými protikladmi. Pozorovať klíčenie a rast rastlín a pomáhať mu, prežívať neustálu premenu prírodných dejov – táto zmysluplná činnosť pod holým nebom nás necháva zakúsiť pocity čistej radosti, ktoré sme zažívali ako deti – radosť zo života.

Súvisiace:  Zdravie vašich očí nadovšetko

To je stručný popis knihy Biozahrada – praktická příručka.

Na 143 stranách sa dozviete základy organického pestovania vo svojej záhrade.

Keď vás táto kniha nadchne, rovno pokračujte ďalším dielom, Práce na biozahradě- Praktické návody a rady pro přírodní pěstitele. 121 strán vám ukáže, ako čo najlepšie na svojej záhrade pracovať a ako si vyrobiť pomôcky a prípravky.

Každý, kto má skúsenosť s pestovaním ovocia a zeleniny, vie, že práca na záhrade nespočíva iba v hnojení, siatí, sadení a polievaní, ale že je potrebné vykonávať celý rad ďalších remeselných prác. Táto kniha prináša čitateľom názorné stavebné plánky a nákresy zachytávajúce jednotlivé kroky, vyčerpávajúce návody na výrobu rôznych typov parenísk, zásobníka na kompost, podperných konštrukcií pre pestovanie bobuľovitého ovocia a zeleniny, návod na vybudovanie zemnej pivnice a ďalších užitočných pomôcok pre biologické aj bežné pestovanie. Čitatelia sa tu môžu naučiť sekať kosou, stavať vyvýšené záhony mohylového a terasového typu, vtáčie búdky a obydlia pre užitočné živočíchy, prerezávať stromy a kríky a mnoho ďalších zručností.

Aj začiatočníci uvítajú, že text je doprevádzaný množstvom obrázkov, vďaka ktorým sa vám bude vaša klasická záhrada ľahko prerábať na prírodnú záhradu a oázu pokoja.

Či už záhradu zakladáte ako novú alebo chcete prerobiť svoju súčasnú záhradu na permakultúru či biozáhradu (veď je to len iný pojem, nič viac), poteší vás kniha Zakladáme a udržujeme ekozáhradu. 120 strán textu a obrázkov vám prezradí, že:
Prírodné záhrady korešpondujú so súčasným zvyšujúcim sa záujmom o udržateľný spôsob života. Snahou autora je ukázať, že záhrada nie je len bojiskom, kde sa stretávajú so škodcami a burinou. Nemusí byť ani testovacím miestom pre chemikálie, ktoré v záujme bohatej úrody používame. A už vôbec nemusí byť pracovným táborom, kde sa záhradník zoderie z kože. Publikácia sa naopak snaží ukázať krásu a efektívnosť záhradnej spolupráce s prírodou, ktorej výsledkom by mal byť priestor vhodný nielen pre relaxáciu, ale aj zber chutnej a zdravej úrody. A to všetko s minimom ťažkej práce a finančných prostriedkov pestovateľov, navyše s pozitívnym efektom pre naše životné prostredie.

Pestovať v záhrade bez chemických postrekov a využívať prírodných ochrancov je nákazlivé. Keď sa naučíte namiesto okopávania a rýľovania mulčovať, viacej si záhradu užijete. Menej sa nadriete a pritom viacej dopestujete. Viac času vám ostane na oddych vo vašej záhrade a preto si ju ešte viac zamilujete.

Avšak skutočnou bibliou permakultúrneho záhradkára je kniha Seppa Holzera, ktorý v nej popisuje, ako vybudoval a prevádzkuje svoj veľký permaluktúrny statok na svojich aj prenajatých pozemkoch aj v miestach, kde „nikdy nič nerástlo“. Kniha Zahrada k nakousnutí – Permakultúra podle Seppa Holzera má celkom 224 strán textu a fotografií.

Súvisiace:  Profesionálna čistota

V tejto jedinečnej, praktickej a bohato ilustrovanej knihe vysvetľuje SEPP Holzer základné princípy jeho vlastnej formy permakultúry a zmýšľanie. Jeho horský statok „Krameterhof“ sa dávno stal symbolom nového typu poľnohospodárstva – záhradníčenie podľa vzoru prírody – vlastného súkromného raja v živej prírodnej harmónii.

Ako obmedziť škodcov a nepoužívať chemické prípravky, ako využiť lokálne podmienky pre zvýšenie úrody aj ako kombinovať rôzne rastliny, aby vzájomne prosperovali. Aj to sa naučíte z tejto knihy.

Pracovať permalutúrne či pestovať bio nie je žiadna veda. Stačí odkukať z prírody. Keď si však prečítate čierne na bielom súvislosti, ktoré vám doteraz unikali, začnete postupne chápať, čo sa deje vo vašej záhrade. A keď záhrade rozumiete, lepšie sa vám v nej pracuje, viacej vás to baví.

Načerpajte počas zimy nie len nových síl, ale aj nové vedomosti. A keď sa vás jar opýta, čo ste robili v zime, budete vedieť vo vašej záhrade odpoveď. Aj vďaka týmto skvelým knihám.

Podobné články:

Ovčia farma čo by kameňom dohodil
Márne hľadáte vo svojom okolí salaš, kde by vám dali...
Čítať ďalej
môj nový robot
Ako som skoro reklamovala nový mixér
Aj vy máte občas pocit, že vaše elektrospotrebiče chcú byť...
Čítať ďalej
Autosedačky pre deti
Autosedačky pre deti
Keď som ako dieťa cestoval s rodičmi na letnú dovolenku...
Čítať ďalej
naša domáce pečivo
Aby ste si neotrávili Vianoce...kupovaným vianočným pečivom
Koľkým z vás to už napadlo? A koľké to aj...
Čítať ďalej
Cestovné poistenie
Rád cestujem. Cestovanie mám už v krvi. Od malička som...
Čítať ďalej
jabloň
Skorý jarný rez ovocných stromov. Čomu svedčí,...
Keď sa začnú dni predlžovať a slniečko svieti stále intenzívnejšie,...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.