Domáca zdravá majonéza

V poslednom čase hľadáme veci na Vianočný strom a pod Vianočný stromček častejšie. Kto by netušil prečo, doporučujem hneď po zobudení sa pozrieť do kalendára. A v reklamách sa objavuje to, čo by nám obchodníci chceli predať. A medzi inými je to aj majonéza. Ja viem, prichádzajú Vianoce, sviatky radosti a hojnosti, lukulské hody a festival obžerstva, ale to si musíme naozaj pokaziť nie len žalúdok ale aj zdravie, len aby sme naplnili očakávania obchodníkov po tučných ziskoch? Čo keď naozaj chceme len domácu zdravú majonézu?Tento týždeň dávala televízia v programe dTest prehľad majonéz na trhu. Čo ma zarazilo, že norma povoľuje minimálne množstvo žĺtok v majonéze na 2%. Čítate správne, dve percentá. Hoci v tej pravej majonéze je vajec tretina a dve tretiny sú olej. Aj v kupovanej majonéze je olej, podľa etikety najčastejšie rastlinný. Ak máte zafixované, že „rastlinný=repkový“ alebo „rastlinný=slnečnicový“, tak vás teraz vyvediem z omylu.

Repkový olej je skutočne rastlinný olej. Aj slnečnicový olej je rastlinný. Ale naopak to neplatí. Rastlinný olej môže byť síce slnečnicový, repkový, ale aj sójový či palmový. Ježia sa vám chlpy na tele? Ani sa vám nečudujem. Iste tiež máte takú skúsenosť, že pokiaľ sa výrobca môže pochváliť kvalitnou surovinou, celkom určite to tak urobí. Omrvinky ražnej múky v pšeničnom pečive nezabudne zdôrazniť slovom „celozrnný“ alebo „viaczrnný“, kyselinu askorbovú na konzerváciu napíše hrubým písmom ako „Vitamín C“ (hoci v dávke 0,1 g) a že by kvalitný olej „zašili“ pod neutrálny text „rastlinný olej“? Tomu neveríme ani ja ani vy.

Takže to asi v tom sklenom pohári nebude domáca zdravá majonéza, čo sa nám opäť snažia pretlačiť do zemiakového šalátu. Keby som ho varil zlej svokre, aj by som to použil. Lenže ja mám rád aj seba aj svoju svokru a do štedrovečerného aj silvestrovského šalátu rozhodne nepôjde žiadna chemická zmes s nápisom majonéza alebo majolenka. Opäť to bude domáca zdravá majonéza, na ktorej recept sme uverejnili v minulom článku.

Skúste tento raz aj vy a uvidíte, že už nebudete chcieť inak.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.