Strukoviny sú v našom jedálničku často dosť zanedbávané. Je to veľká škoda kvôli ich dobrej dostupnosti, priaznivej cene a samozrejme tiež výživovej hodnote. Dnes, kedy ceny potravín výrazne stúpajú, sa zvyšuje aktuálnosť všetkých týchto požiadaviek. Je dôležité sa najesť dobre, teda tak, aby ste svojmu telu poskytli dostatok živín a pritom neminuli príliš veľa peňazí.
Za málo peňazí veľa muziky
Keď to stručne zhrnieme, strukoviny napĺňajú heslo za málo peňazí veľa muziky. Nie sú príliš drahé, a pritom nám poskytujú skutočne veľa výživných látok. Vaše telo vám poďakuje, ak ich budete pravidelne zaraďovať do svojho jedálnička a vašej peňaženke sa uľaví.
Čo to vlastne strukoviny sú? Zjednodušenou odbornou definíciou sa jedná o semená motýlokvetých rastlín. Najpoužívanejšie sú u nás fazuľa, hrach, šošovica a sója. Okrem toho sa ale vyskytuje rad ďalších ako napríklad cícer, alebo aj rímsky hrach, ktorý už u nás tiež pozvoľna udomácnil.
Výborný zdroj sacharidov a bielkovín
Strukoviny majú vysoký obsah bielkovín a tiež sacharidov, z tejto oblasti predovšetkým škrobu. Ďalej v nich nájdete veľké množstvo vlákniny a tiež veľa minerálnych látok ako napríklad vápnik alebo draslík. V neposlednom rade tiež vitamíny, a to predovšetkým provitamín A, ďalej vitamíny radu B a tiež E. Jedinou nevýhodou je veľký obsah oligosacharidov. Práve tie spôsobujú pri konzumácii strukovín časté nadúvanie, ktoré veľa ľudí odrádza. Radšej sa strukovinám z týchto dôvodov vyhýbajú, než by sa snažili hľadať a nájsť spôsob, ako tomuto nadúvaniu zabrániť.
Ako zabrániť nadúvaniu?
Ako je možné znížiť nadúvanie po konzumácii strukovín? Najlepšie je, keď necháte strukoviny dlho máčať, a to aj oveľa dlhšie, než sa uvádza na obaloch sáčkov so strukovinami, ktoré bežne zakúpite v obchodoch. Samozrejmé je, že vodu, v ktorej ste strukoviny namáčali, zlejte a následne pre varenie použijete vodu novú. Tiež výrazne pomôže, ak varíte strukoviny spoločne s bylinkami, napríklad oreganom, bazalkou a podobe, ktorých vetvičku pridáte do hrnca.
Keď si chcete nechať narásť svaly a schudnúť…
Horšiu stráviteľnosť strukovín ale zase vynahrádza veľký obsah bielkovín, ktorý potrebujete pre rast svalov. Preto ľudia, ktorí obmedzujú konzumáciu mäsa, alebo dokonca nekonzumujú žiadne, by nemali na strukoviny zabúdať. Nahrádzajú im zdroj bielkovín.
Veľmi užitočné sú strukoviny tiež pri chudnutí a diétach. Obsahujú veľké množstvo vlákniny, preto zamestnajú vaše črevá na dlhú dobu. Polysacharidy tiež na rozdiel od jednoduchých sacharidov z cukroviniek sa vylučujú dlho, a preto po konzumácii strukovín nedochádza k výkyvom hladiny krvného cukru. Glykémia je stabilná, nekolíše. Tým pádom nedochádza k tomu, že by ste dostali znovu hlad a mali potrebu niečo ďalej konzumovať, ako sa to bežne stáva po zjedení cukrovinky. Sacharidy sa v tomto prípade uvoľňujú postupne a váš mozog má tak dostatok paliva v podobe glukózy, ktorú potrebuje k svojmu správnemu fungovaniu.
Polievky zahrejú, kaša spestrí jedálniček
V akej podobe je najlepšie strukoviny zaraďovať do jedálnička? Výborné sú v polievkach, a to fazuľovej, šošovivovej či hrachovej. Tieto polievky sa stávajú ideálnou súčasťou zimného jedálnička, kedy potrebujete doplniť dostatok živín a navyše zahriať. Rovnako dobré sú ale tiež ako prílohy k mäsu, a to buď varené či dusené alebo tiež vo forme kaše. Hrachová kaša v minulosti bola často postrachom školských jedální a kvôli nej v mnohých ľuďoch vznikol odpor k strukovinám. Pokiaľ sa ale kaša pripraví dobre, môže sa podariť odpor prekonať. Spestria tak jedálniček, kde sa u nás v roli príloh často objavujú hlavne zemiaky, ryža alebo cestoviny či knedle. Ponúka oveľa zdravšiu variantu prílohy k mäsu než práve spomínané knedle. Šošovica, fazuľa či sója sa tiež necháva naklíčiť. Klíčky sa užívajú do šalátov, kde sú veľmi zdravou výživou, pretože telu dodávajú enzýmy.
Komentáre