Že poznáte jarný rez stromov, letný rez kôstkovín, šiítov rez, výchovný rez alebo zmladzovací rez, ale o cestárskom ste nepočuli? Tak sa pozrite. Pripravil som pár fotografií a jedno video, čo dokážu cestári počas svojich „jarných aktivít“. Hlava to neberie a vo vrecku sa otvára bičak, keď to človek vidí cestou autom.
Že náletové dreviny popri cestách treba udržiavať alebo eliminovať, aby sa znížilo riziko stretu auta s divou zverou, či znížila deštrukcia asfaltového krytu vozovky vplyvom vlhkosti alebo dlhšieho udržania snehu, o tom niet pochýb. Správnou aplikáciou bezpečnostných opatrení sa dá jednak získať biohmota, či už vo forme kvalitnej drevnej štiepky, jednak riešiť nezamestnanosť nekvalifikovanej pracovnej sily. Mocipáni však radšej rovnaké peniaze investujú do leasingu pracovných strojov, pravda tým správnym smerom. Navonok vraj ušetria, opak je pravdou a výsledky tristné.
A tak okraje ciest namiesto pracovnej čaty s malými nástrojmi „rieši“ jeden traktor so špeciálnym nástavcom a po jeho prejazde to vyzerá tak, ako na sérii fotografií.
Haluze stromov a kríkov doslova otrhané, ošklbané. Dreviny zdevastované, spústa otvorených širokých rán, doslova vstupná brána infekcie. Toto dokáže pracovník organizácie, zriadenej štátom za účelom starostlivosti o cesty v našom štáte. Pritom rovnaký štát nám bude stále dookola vtĺkať do hlavy, že máme chrániť životné prostredie, bude nám obmedzovať vlastníctvo motorových vozidiel, vypisovať pokuty, ehm, poplatky za rôzne druhý „znečisťovania“ a jeho pravá ruka takto devastuje prostredie, v ktorom priamo žijeme.
A deje sa to už niekoľko rokov a deje sa to aj v iných okresoch, takže sa nemôžu vyhovárať na „ľudský faktor“. Je to systém, štátom organizovaný systém, kde na jednej strane nás štát obmedzuje v mene ochrany životného prostredia a na druhej sám takto likviduje prostredie, v ktorom žijeme. A ešte má tú drzosť vyberať od nás na toto všetko dane!
Komentáre