Najedli sme sa aj vlastných paprík

papriky z vyvýšeného záhona

Chrumkavá a šťavnatá jabĺčková paprika patrí u nás doma k najobľúbenejším. Majú priemer 8 až 11 centimetrov a na raňajky zjem štyri kúsky s Olinkiným kváskovým chlebom, tvarohovou nátierkou a šunkou. Aby som také kvantum paprík mohol jesť celé leto a jeseň, musí sa ich toľko urodiť, lebo ich v obchode nekupujeme. A že sa ich aj urodilo! A dobre padli aj pri grilovaní krkovičky alebo špekáčikov. Samozrejme, že sme urobili všetko pre to, aby nám v záhrade rástli veľké a chutné papriky.Pri plánovaní pestovania zeleniny sme samozrejme mysleli aj na seba. Nechceli sme, aby dostatok zeleniny bol vyvážený boľavým chrbátom a zbytočnou únavou pri jej pestovaní. Preto sme najprv vybudovali dva vyvýšené záhony a ich povrch sme zamulčovali slamou. Vo výsledku obrábanie deväť metrov dlhých, poldruha metra širokých a pol metra vysokých záhonov je ľahké a bezproblémové a treba aj menej vody na zavlažovanie. Okolo záhonov sa chodí vzpriamene.

papriky z vyvýšeného záhona

Dôležitejšie ale je to, čo sa skrýva za drevenou obrubou. Spotrebovali sme všetko drevo starých stromov, staré seno aj hnoj z ovčína. Premiešaný so zemou tvorí kvalitný substrát, v ktorom rastú papriky aj rajčiny. A ešte dlho ho nebude treba prihnojovať.

papriky

Okrem dvoch vyvýšených záhonov sme papriky zasadili aj vedľa neho. Z vlastného výsevu vyšli takmer všetky papriky a nechceli sme ich len tak vyhodiť. Takže sme ich zasadili aj tam, kde sme pôvodne neplánovali. Niektoré sadenice našli svoje miesto pod stromami, kde im pohyblivý tieň vyhovuje, ale tohoročné suché leto už menej. Aj napriek polievaniu vyrástli menej a plody menšie. Čo už, každý rok je lepšia úroda niekde inde. To je aj výhoda, keď sa zelenina nepestuje na jednej veľkej ploche, ale rozložená na rôznych miestach v záhrade.

Veľké množstvo paprík a tiež paradajok, ktoré skorej dozrievali, ale aj skôr skončili svoju sezónu, sú skvelou potravinovou základňou pre paleo stravovanie, ktoré už roky praktizujeme.

paprika na semeno

Najkrajšie zrelé plody papriky poslúžili aj ako zdroj semien pre ďalší rok. Ešte stále máme na koreni plody, kým neudrú prvé mrazy. Na kríčkoch papriky dlhšie vydržia, ako keby sme ich pozberali a skladovali. Ale už teraz môžem smelo prehlásiť, že aj paprík sme sa tento rok najedli naozaj do sýta.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.