Keď sa zase pokazí chladnička

Keď sa opätovne pokazí chladnička, tak už to nie je novinka, už vás to toľko neprekvapí a tiež oceníte niekoľko vecí. Že aj keď je už dávno dospelá, od poslednej opravy uplynulo päť rokov. Za druhé tiež to, že hoci je to už „staršia dáma“, navzdory eurohujerom ešte má dva kompresory a teda mrazničky sa porucha netýka. A v neposlednom rade to, že hoci je horúce leto na svojom sklonku, práve sa výrazne ochladilo a zapršalo, takže nie je problém vyvetrať byt z útulných 25 °C a uľahčiť tak prežitie potravín v chladničke, ktorá už nechladí. Lebo opravár príde až po víkende…


To tak prídete večer zo svojej záhrady, otvoríte chladničku, aby ste do nej uložili časť úrody, prinesenej domov a ovanie vás príjemné teplo. To nie je odpoveď, ktorú očakávate. Čo teraz? Mlieko je už rozliate, neoplatí sa o desiatej večer nad tým plakať ani volať opravára. Nechcete ho naštvať pred zajtrajším dňom. Rýchla kontrola, mrazák dole ide. Otočenie kolieskom termostatu, na krátku chvíľu vypnutie zo zásuvky, nič nepomáha. Na paniku stále nie je dôvod.

Do chladničky ide klasický izbový teplomer, nech viete, ktorá bije. Do mrazáku dve malé PET fľaše, naplnené vodou a tri mraziace vložky do kempingových chladničiek. Medzitým dve polky kohúta z nedávneho vyraďovania Kalimero, ktoré sú plánované na piatkové varenie polievky, sa presúvajú do chladničky, ako zdroj chladu, spolu s dvomi kilovými nádobami mletého mäsa, ktoré sa má v sobotu porcovať pre vášho psíka. Všetko sú to veci, ktorým aj prípadné rozmrazenie neuškodí. No pomôže to znížiť teplotu v chladničke a tým uchovať veci, ktoré by mali ešte chvíľu vydržať.

Z pôvodných 22 °C pomaly ide teplota na núdzovo prijateľných 12 °C, neskôr klesá na 8 °C, to už je normál. S tým by sa dalo vydržať. Keby sa pravidelne striedalo mäso z mrazničky s mäsom z chladničky a studené PETky s namrazenými vložkami. Lenže pred nami je predĺžený víkend a odchádzame na chalupu, vraciame sa v nedeľu večer. Na chalupe našťastie máme už asi vyše roka veľkú kombinovanú chladničku s mrazničkou, nanešťastie takmer plnú.

Ideme redukovať

Ešte večer nastáva porada a zmena „stravovacích návykov“. Zajtra som doma celý deň, obedovať budem, čo treba odstrániť z chladničky. A na chalupe prednostne zjeme to, čo má kratšiu výdrž a zaberá veľa miesta v tamojšej chladničke. Vajíčka pri 20 °C chvíľu vydržia aj v kuchyni kamenného domu, pivo tiež nemusí byť v chladničke, uvoľní miesto cennejšiemu nákladu, kým vychladne, bude robiť spoločnosť vajíčkam v plastovom boxe na zemi. Na piatok aj tak bolo plánované lečo s klobásou a vajíčkami. Mrazené mäso naporcujem, nízka platňa v mrazáku je takmer prázdna a iné sa tam veľmi nezmestí.

Na prevoz medzi domácnosťami opäť využijeme našu cestovnú autochladničku Sencor, ktorú sme si kúpili na cyklodovolenky. Dokáže fungovať aj na 230V zo zásuvky aj na 12 V v aute. Chladí o 15 stupňov pod okolnú teplotu, takže aktuálnych 24°C v byte je slušný východzí stav. Jediné jej mínus je hluk ventilátora, takže hučí v kúpeľni. Zvyšok pôjde v plastovom boxe, kombinácia chladených vecí a mrazených polovičiek kohúta s dvomi kila mletého mäsa pre Ronyho bude akurát. Cesta trvá aj s naložením 20 minút. Takže o nič nejde.

Servis je na dlho

Už pred piatimi rokmi nám chladničku opravoval človek, ktorý nám ju v roku 2000 predával. Volám mu ráno, schladí ma odpoveďou, že v pondelok… To nie je odpoveď, ktorá poteší moju chladničku ani potraviny v nej, objasňujem mu moju situáciu. Čo už, jeho reakcia odzrkadľuje stav, že jednak má svoju predajňu dosť ďaleko od nášho bydliska, jednak opravárov chladničiek nie je až tak veľa…

No ale udržanie potravín v chlade som vyriešil s chladnou hlavou a za pomoci autochladničky, v najhoršom pôjde ešte pár dní. Otázka je, čo bude v pondelok. Buď to bude zase termostat, v tom prípade je to za pár eur a snáď ešte ďalších päť rokov značková chladnička Scandiluxe vydrží. A keby nie, budeme mať v kuchyni v byte novú chladničku, opäť veľkú a kvalitnú. A ak všetko pôjde tak, ako máme naplánované, pre starú sa už črtá nové miesto. Vrch bude obyčajná uzatvorená potravinová skriňa, spodok stále funkčný mrazák. Na gazdovstve takých nikdy nie je dosť 😉

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.