Odolné jabĺčko spod lístia

jabĺčko v tráve

Máte ešte v pivnici odložené jabĺčka z minuloročnej úrody? Lebo ja ešte trochu mám. Zabalené pekne v bublinovej fólii a prikryté starým kobercom. Veru takéto pohodlie som im pripravila. Pritom som ani netušila, akí sú to otužilci. Neviem síce, či by takto prezimovali všetky, ale jednému sa podaril ozajstný kúsok. Prezimovalo vonku. Bez deky, bez čiapky aj bez koberca.


Keď som vlani riešila otázku, kam uložiť toľkú úrodu jabĺk, napadlo mi kúpiť domácu sušiareň ovocia. Aj keď to nebola malá investícia, z praktického hľadiska sa oplatila. Jabĺčka, ktoré by som možno ani nezmestila do chaty, sa mi po usušení v pohode vošli do niekoľkých plastových nádob a štyroch zipsovacích sáčkov o veľkosti asi tak 30×40 centimetrov. Sušené ovocie je síce vynikajúce, ale zahryznúť sa do chrumkavého jabĺčka z vlastnej úrody uprostred zimy, to sa hocikomu nepodarí. Ani mne sa to občas nedarí. Zvlášť vtedy, keď je vonku silný mráz a jabĺčka napriek izolácii a starému kobercu namrznú. Po rozmrazení už nie sú také chrumkavé a navyše rýchlo hnijú.

Prekvapenie pri upratovaní záhrady

posledný sneh
posledný(?) tohtoročný sneh

Pri tohtoročnom upratovaní záhrady ma však čakalo prekvapenie. Ako si tak hrabem opadané lístie, odrazu netrafím na čosi tvrdé. Zahrabnem hlbšie a čo vidím? Zabudnuté jabĺčko. Teda bolo ich tam niekoľko. Takmer všetky však už boli nahnité a súce akurát tak do odpadu. Okrem toho jedného.

Krásne žlto-červené jabĺčko bolo zimou doslova nedotknuté. Hladká celistvá šupka ukrývala chrumkavú, sladkú a šťavnatú dužinu. Jedinou chybičkou krásy bolo mierne znečistenie šupky mokrým lístím. Ale to vyriešila trocha čistej vody.

zabudnuté jabĺčko A čo jabĺčku pomohlo v pohode prežiť dlhú zimu? Zrejme ho ochránila hrubšia vrstva lístia v kombinácii s nepokosenou trávou medzi hriadkami. Každopádne je to dosť neobvyklé, aby jabĺčka v našich podmienkach prezimovali vonku. A hoci ma to potešilo, skúšať takto skladovať tohtoročnú úrodu určite nebudem.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.