Sedmokrásky v celej záhrade

Sedmokrásky sú malé drobné kvietky, ktoré začínajú kvitnúť skoro na jar. Niektorí ľudia ich považujú za burinu v trávniku, niektorí využívajú ich liečivé vlastnosti. Často ich nájdete na prírodných lúkach. V trávniku na záhrade u nás dlhé roky nebola. Dokonca aj po pokuse vysadiť ju po tom, čo Olinke darovala jeden trs kamarátka, sa v záhrade sedmokrásky neobjavili. Dnes sa môžeme kochať ich krásou celý deň v celej záhrade.
 


Keď sme kúpili záhradu, mali sme plány, ako ju prebudujeme, či skôr vybudujeme od nova. Po dlhých rokoch, čo ju spásali ovce, sme okrem trávy a jednej starej jablone v nej nič nemali. Rozvrhli sme umiestnenie stromov a ovocných kríkov, vybrali miesto pre zeleninové záhony. Vlastne sme zakladali novú záhradu na zelenej lúke. Doslova.

sedmokrasky

Aké bolo naše prekvapenie, keď zelená lúka postupom času začala získavať na farebnosti. Objavovali sa v nej postupne rôzne kvety a medzi nimi aj sedmokrásky, ktoré má Olinka tak rada a ktoré jej chýbali v starej záhrade. Síce sa v nej napokon sedmokráska objavila, ale teraz ich má plnú lúku. Dokonca sa nám ani veľmi nechcelo kosiť trávu, aby sme všetku tú nádheru nezničili.

sedmokráska v mojom trávniku

Nakoniec sme trávnik samozrejme pokosiť museli. Urobil som to ale tak, že som nechal okolo stromčekov trochu trávy a vyrobil som aj niekoľko nepokosených ostrovčekov, plných sedmokrások, margarétok a lucerky. Pretože okrem rastlín máme záhradu plnú hmyzu, čmeliakov a motýľov a nechcel som ich v priebehu dňa pripraviť o ich útočisko.

Kosenie trávnika som si rozložil na niekoľko dní a miesta okolo plotov a kríkov si nechal až na koniec. Pre lietajúci hmyz to potom nebol taký veľký šok a ostatné plochy sa z kosby postupne spamätali. A liečivé sedmokrásky náš trávnik skrášľujú stále. Vedeli ste, že ich kvety sú jedlé? Stačí sa prejsť po záhrade a sem tam si z bohatej úrody uštipnúť nejaký kvietok a zjesť ho. Teraz ich máme naozaj požehnane.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.