Správne cvičenie chrbtice

Človek má telo stvorené k pohybu. A keď je toho pohybu málo, je nepravidelný alebo napríklad fyzická práca jednostranne zaťažuje len určite svalové partie, telo dá svoju nespokojnosť najavo. Vtedy príde vhod začať aplikovať cvičenie na chrbticu, lebo tá najviac bolí a najviac obmedzuje postihnutého človeka.

Každý dobrý neurológ vám povie, že pokiaľ sa dá vyhnúť operácii chrbtice, najčastejšie je problém s bedrovou platničkou, treba pre to urobiť všetko. Môžete sa vyhovárať, že máte veľa práce v zamestnaní, môžete si namýšľať, že máte veľa práce na gazdovstve alebo okolo domu. Musíte si uvedomiť, čo je pre vás dôležitejšie, a mali by ste si uvedomiť, že vaše vlastné zdravie. Bez neho totiž nebude ani zamestnanie – a peniaze, ani gazdovstvo – a úroda na poli či v chlieve. Radšej trochu ubrať z povinností, ale nájsť čas na cvičenie a tým zlepšiť svoje zdravie.

Pred dvanástimi rokmi som nedostal na výber. Problém s chrbticou nabral tak rýchly spád, že som bol prakticky paralyzovaný a urýchlená operácia bola jediným riešením. Po nej som dlho a poctivo rehabilitoval a nakoniec som mohol aj bicyklovať aj pracovať aj venovať sa svojej záhrade.

Trochu ma prekvapilo, keď rutinné pravidelné vyšetrenie vyústilo v magnetickú rezonanciu s verdiktom: Problém sa opakuje, no ešte to nie je kritické.

Prvé bolo skľudnenie sa, vynechanie problematických pohybov a záťaže, viac oddychovania a terapia na uvolnenie svalového napätia. No a samozrejme pravidelné cvičenie na chrbticu. Keď to dokáže napraviť poškodenú platničku športovcom po úraze, verím, že to pomôže stabilizovať chrbticu aj mne a budem môcť opäť pracovať na svojej záhrade. Mám tu veľké plány, vybudovať terasu ku grilu, hospodársky prístrešok, vysadiť pár ovocných stromov. A samozrejme oddychovať. Na to však musím byť zdravý.

Takže teraz venujem trochu viac času svojmu zdraviu, budem denne aplikovať cvičenie na chrbticu na čerstvom vzduchu a keď sa dám do poriadku, budem pokračovať. Zatiaľ využijem to, čo už tu mám. Skrátka toto leto bude trochu viac oddychové.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.