Keď v nejakom obchode narazím na akciu typu „Kúp si tri veci a dostaneš darček zadarmo“, napadne mi jediné. Čo také mi zas chcú predať? Čo za haraburdy im zase trčia v regáloch a chcú sa ich rýchlo zbaviť? Často krát tomu tak skutočne je. No nájdu sa aj svetlé výnimky, kedy nákup naozaj stojí za to. A jednou z nich bola aj nedávna akcia na syry Liptov.
Syry patria u nás doma medzi obľúbené potraviny. Veď taký chlebík so šunkou a trochou dobrého syra zachráni nejedny raňajky či večeru. Ibaže vybrať si dnes kvalitný syr nie je vôbec jednoduché. Len sa občas pozrite na tie obaly. Zoznam použitých surovín zaberá aj niekoľko riadkov. A tak mi veľakrát napadlo: „Je takýto výrobok ešte zdraviu prospešný?“
Vápnik zabalený do vrstvy chémie
Čo na tom, že syr obsahuje tak potrebný vápnik pre naše kosti a svaly, keď ho v takýchto „priemyselných“ výrobkoch obaľuje hrubá vrstva chémie? A práve množstvo prídavných látok vstrebávaniu skôr bráni, než aby ho podporovalo. Zbytočne sa tak napchávate takýmito syrmi v domnení, že si zlepšujete zdravie.
Pri pohľade do regálov však môžete mať pocit, že to bez chémie ani nejde. Že vlastne obyčajný syr, korbáčik či parenica sa v dnešnej dobe inak ani vyrobiť nedá. A veruže dá! Dokonca u nás na Slovensku.
Projekt „Zelený Liptov“
Hoci nie som žiadny „grínpísák“, prírodu mám rada a samozrejme aj výrobky z nej pochádzajúce. A syry zbožňujem. Len tie pod značkou Liptov som už dávno nekúpila. Až minule ma zaujala výhodná akcia. Ak si kúpite tri syrové výrobky Liptov, dostanete ekotašku zdarma. Tak som sa pri regáli so syrmi hneď pristavila. Vyzerali dobre, len som sa, pravdu povediac, trošku bála, čo objavím na zadnej strane.
Pozriem teda obal a neverím vlastným očiam. Zloženie: mlieko a soľ. To naozaj? Tak sem s nimi!
S výberom troch rôznych balení som nemala najmenší problém. Jedny nite, jedny údené korbáče, jedna parenica. No a samozrejme, nádherná zelená ekotaška k tomu.
Syry nám skutočne chutili. A ja mám dobrý pocit, že sme pomohli dobrej veci. Jednak, že sa kvalitné syry u nás budú aj naďalej vyrábať, jednak že sme, aj keď len symbolicky, podporili projekt na ochranu prírodných krás Liptova a tiež, že používaním ekotašky nezničíme toľko igelitiek, ktoré by skončili na dlhé roky niekde na skládke. No uznajte, nestál ten nákup za to?
Komentáre