Leto dlhšie o dva mesiace

Pravidelné striedanie ročných období a s tým súvisiace zmeny počasia aj teplôt sú neoddeliteľnou súčasťou žitia v miernom pásme Zeme. Každé ročné obdobie má svoje čaro a má svoj prínos pre náš život. Kým zima nám dáva priestor na snežné radovánky, v lete sa zase môžeme vyšantiť pri vode. Na jeseň si užívame prechádzky nádhernou farebnou prírodou a na jar sa tešíme z pestrých farieb kvetov. Ročné obdobia tiež určujú druh prác v záhrade a množstvo úrody. Je tento rok zlý alebo len iný? A aké budú ďalšie?



Kým sme pred dvomi rokmi koncom mája chodili po záhrade v bundách, tento rok sme už v apríli zažívali letné horúčavy. Kým voľakedy po desiatom septembri začali jesenné pľušte, tento rok v polovičke októbra cez deň chodíme v krátkych rukávoch, len večer sa ochladí, ale v noci teplota neklesá pod +10 °C. Čo to znamená?

V prvom rade to, že máme leto dlhšie o dva mesiace. O dva mesiace máme dlhšiu vegetačnú dobu našich rastlín. Kto videl signály skôr nastupujúcej jari včas a vysadil priesady plodovej zeleniny už v polovičke apríla (pravda, ak aj vysial skôr, ako zvyčajne), mal aj úrodu skôr, ako tí, ktorí čakali na pranostiky riadené historickou skúsenosťou. Pretože nové sadenice museli po 15. máji čeliť vlne horúčav a len ťažko sa z nich spamätávali. No a kto aj napriek kalendáru v polovičke septembra nechal papriky, paradajky aj uhorky na záhonoch a nezabudol na závlahu, tak má čerstvé plody na rastlinách možno aj teraz, ako my. Grilovačka v polovičke októbra je veľmi príjemná, keď svieti slniečko a k dobrému mäsku si dáte čerstvú zeleninu z vedľajšieho záhona.

Nezabúdajte na vodu

Môžeme si užívať predĺžené leto, ale nemali by sme zaspať na vavrínoch. Tohoročný teplý apríl a máj totiž pre záhradkárov a poľnohospodárov predstavuje tiež deficit vlahy v pôde. Skrátka menej napršalo. Zem je menej nasiaknutá vodou, rastliny skôr uschýnajú. A to isté teraz na jeseň. Namiesto dažďa slnko a pôda je suchá. Najmä ak máte záhony vzorne okopané, holé, vystavené slnku aj vetru, ktoré ich nemilosrdne vysušuje každý deň.

Mnohí si tohoročné sucho mýlili s napadnutím plesňou

Aby ste si dlhé leto skutočne užili ako pestovatelia, musíte záhony polievať. Ak bude mať zelenina okrem tepla aj dostatok vlahy, ešte stále môžu dozrievať nové plody. Zelenina sa totiž neriadi kalendárom, ale vonkajšími podmienkami.

Výdatnú zálievku potrebujú aj ovocné stromy. Aj oni pociťujú nedostatok vody v pôde a ak nechceme o ne prísť, musíme merať k nim cestu s vedrom plným vody. Najmä ak ste stromčeky na radu odborníkov vysádzali na jeseň. Táto jeseň je suchá, výdatné zavlažovanie je nevyhnutné.

Súvisiace:  Teším sa na leto s bazénom

Mulčovanie šetrí vodu aj čas

Ako to často pripomínam, najskôr vyschne holá odkrytá pôda.

Holú zem treba častejšie zavlažovať

Ako to rieši bežný záhradkár? Častejšie zavlažuje. A viacej vody sa odparí bez úžitku.

Čím častejšie a čím výraznejšie budú teplotné výkyvy počasia, ako sa dnes hovorí „globálne zmeny počasia“ hoci pojem „globálne otepľovanie“ dnes už používa málo kto, o to viac získa na význame mulčovanie. Teda pokrývanie pôdy okolo rastlín organickým materiálom.

Nastieľanie má nie len zabrániť burinám v raste tým, že zabráni prístupu svetla k ich semenám a rastlinám. Tiež chráni pôdu pred slnkom a vetrom a bráni vyparovaniu vody z pôdy, ktorej tak viac ostane rastlinám.

Alebo nemusíte tak často a tak veľa zavlažovať, ako bez nástieľky. Na tú môžete použiť seno, keď pokosíte svoje trávnaté plochy, alebo slamu, ktorú kúpite u gazdu v susedstve, hoci je to čím ďalej ťažie. Použiť sa dá aj drevná štiepka z listnatých stromov. Pozor, mulčovacia kôra vo vreciach, ktorú predávajú záhradníctva, je často borovicová kôra, ktorá okysľuje pôdu. Znížila by výnosy vašej zeleniny, je vhodná len na černice alebo maliny. Vlastnú štiepku si ľahko vyrobíte elektrickým štiepkovačom z konárov ovocných drevín alebo viniča.

Príroda sa mení. Menia sa aj podmienky na pestovanie ovocia a zeleniny v záhrade. Záleží len na vašom prístupe, či budete tvrdošijne zotrvávať na osvedčených postupoch, lebo sa to tak vždy robilo, alebo sa prispôsobíte meniacim sa podmienkam a využijete ich vo svoj prospech. Záleží len na vás, či bude o dva mesiace dlhšie leto pre vás problém alebo príležitosť.

Podobné články:

regal z rebrika
Polica z rebríka
Väčšia záhrada znamená väčšiu úrodu. A hoci sme aj jedli...
Čítať ďalej
dámska bielizeň
Kvasinky ako nepríjemný spoločník
Baktérií máme v našom tele neúrekom. Ak si plnia svoju...
Čítať ďalej
Kawar – kozmetika z Mŕtveho mora
Chystáte sa tento rok na dovolenku k moru? A na...
Čítať ďalej
V škole nás to učili zle
Aká dôležitá je voda pre život si uvedomíme nie len...
Čítať ďalej
Malá kuchyňa dokáže byť väčšou, ako sa...
Obvykle sa rozplývame nad časopismi o bývaní a nad obrovskými...
Čítať ďalej
váženie
Ako postupne schudnúť?
Potrebovali by ste trochu schudnúť a nedarí sa vám? Netreba...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.