Nezabudnite sa postarať o zelené rastliny vo svojom byte

Urobiť si vo svojom byte kútik, ktorý by bol oázou zelene a pomohol vám sa uvoľniť po celodennom pracovnom vypätí, je snom asi každého z vás. Pritom nejde o nič zložité. Musíte sa však o izbové rastliny správne starať, čo obnáša aj pravidelné a kvalitné hnojenie. Ak dokážete rastlinám venovať starostlivosti, vráti sa vám to. Veľmi to prispeje k vášmu zdravému životnému styku. Kúsok prírody totiž tým z nás, ktorí žijú v meste, veľmi chýba.
 


Pravidelná a všestranná starostlivosť sa vypláca

Obrovským prínosom zelených izbových rastlín je, že fungujú ako čističky vzduchu. Vo dne pohlcujú oxid uhličitý a menia ho na kyslík. V noci naopak dýchajú, to znamená, že kyslík prijímajú a naopak vypúšťajú oxid uhličitý. Preto nie je vhodné dávať si zelené izbové rastliny do spálne. V miestnosti môže rastlina rôznym spôsobom trpieť. Prach usadzujúci sa na listoch jej znemožňuje dýchanie, preto je nevyhnutné listy rastlín pravidelne utierať. Suchý vzduch v miestnosti rastlinám tiež neprospieva, berie im vlahu. Preto ich listy pravidelne roste. Nevyhnutná je pravidelná a primeraná zálievka. K čomu by ale bolo pravidelné utieranie a rosenie listov aj zalievanie, keby rastlina nebola správne a pravidelne hnojená? Pôda v kvetináči sa čoskoro vyčerpá, a preto je hnojenie dôležitou podmienkou, aby rastlina vôbec prežila. Pohľad do zelene vás bude dobíjať energiou.

kvet

Výživu nikdy nepodceňujte

Ak nebudete pravidelne hnojiť, môže sa vám stať, že z krásne zelenej rastliny, ktorú ste si z kvetinárstva priniesli domov, sa v priebehu pár týždňov stane torzo, ktorému žltnú, hnednú a opadávajú listy. Rastlina chradne, až uhynie úplne. Problémy môžu mať niekoľko príčin od nedostatku alebo nadbytku vody, vplyvu izbovej teploty a dostatku či nedostatku svetla až po zlú výživu. Ak chcete aby rastliny mali pekné, silné zelené listy, ktoré nebudú predčasne uvädať, musíte im dopriať dostatok živín. V čase vegetačného rastu, teda na jar a v lete hnojte minimálne raz týždenne, v zime v čase pokoja potom stačí raz mesačne. Nové a čerstvo presadené rastliny však nejaký čas nehnojte. Zároveň vždy pripravujte iba toľko hnojiva, koľko udáva návod na jeho použitie. Prebytok hnojivá má totiž tiež na rastlinu zhubný vplyv, podobne ako jeho nedostatok.

Najlepšou voľbou sú prírodné prípravky

Ideálnym hnojivom zelených izbových rastlín sú samozrejme prírodné prípravky. Dávajú vám záruku, že do pôdy, v ktorej rastliny pestujete, a do rastlín samotných nebude prenikať žiadna priemyselne vyrábaná chémia. Vďaka prírodným prostriedkom prebieha pestovanie v súlade s ochranou životného prostredia i vášho zdravia. Prírodné hnojivá podporujú rast a vitalitu rastlín prirodzeným spôsobom bez akýchkoľvek vonkajších zásahov. Rastliny hnojené prípravkami vyrobenými na prírodnom základe majú navyše omnoho vyššiu obranyschopnosť a odolnosť voči stresu. Prekvapuje vás, že aj rastlina môže trpieť stresom? Áno. Kvalitné prírodné hnojivá tiež podporujú lesk listov. Takto hnojené rastliny prevoňajú váš obytný priestor. Stanú sa vašimi príjemnými spoločníkmi.

kvetina

Morské riasy zvyšujú obsah chlorofylu

Vyberte si preto po porade s odborníkmi vhodné hnojivo pre vaše izbové rastliny. Ideálne vo väčšej, cca 500 ml fľaši. Obrovskou výhodou hnojivových prípravkov je, že môžu obsahovať aj určité množstvo humínových látok a morských rias. Práve tieto dve zložky vašim rastlinám budú významne pomáhať. Zvyšujú celkový obsah chlorofylu. Vaše rastliny sa vďaka nim budú môcť po celý rok pýšiť stále zelenými listami. Zvyčajne sa hnojivá dodávajú vo forme koncentrátov, teda kvapalín, ktoré si pred použitím musíte nariediť v predpísanom pomere na zálievku. Hnojiť je možné tiež postrekom na listy pomocou rozprašovača. Skrátka venujte svojim rastlinám náležitú starostlivosť, pomôžu vám pri relaxácii, odpočinku, odbúrajú stres a to je v dnešnej dobe veľmi dôležité.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.