Maliny dostali ihličnatý mulč

Maliny a ostružiny sú typické lesné ovocie, ale veľkoplodé varianty sa pestujú aj v záhradách. A tiež aj v našej záhrade. Nie, že by divých černíc na okraji pozemku bolo málo, ale máme radi pestrosť druhov aj chutí. Aj preto doprajeme našim kríkom len to najlepšie. Majú sa ako vo vatičke a teraz na jar sme malinám zvlášť prilepšili, aby sa cítili ako doma. Dostali mulč z ihličnatých stromov.


Pretože v prírode, kde sa im darí najlepšie, majú ihličia okolo seba v lesoch dosť. Okrem toho, že mulč pokrýva pôdu a nedovolí rásť konkurenčným rastlinám, pri svojom rozklade okysľuje pôdu. Aj také čučoriedky v záhradách veľmi nerastú, keď tam nie je kyslá pôda. Alebo im ju nevytvoríme.

Maliny sme v záhrade sadili vlani na jar a už v lete sme si užívali plné hrste sladkých plodov. Minimum starostlivosti aj dostatok vlahy sme zabezpečili mulčovaním senom z trávy, ktorú som nakosil v našej záhrade. Seno sa celkom rýchlo rozkladá, tým hnojí všetko okolo seba, ale treba ho dopĺňať. A po zime už bolo vidno, že cez ztenšujúcu sa vrstvu nástieľky sa začínajú predierať na svetlo aj iné rastliny, ako maliny. Lenže do ďalšej kosby prvej trávy ostávajú tak dva mesiace.

strihanie malín

Minulý týždeň sme navštívili Olinkiných rodičov a pri tom sme naším štiepkovačom ALKO nadrvili konáre z jabloní v záhrade aj ihličnanov pri plote a v siedmych vreciach si túto pre nás cennú surovinu doviezli k nám. Naše stromy aj vinič sú malé na strihanie, takže nemáme dosť materiálu na výrobu štiepky, ktorú používame na spevnenie mokrého dvora alebo ako materiál do kompostoviska, aby bol z toho substrát na dopĺňanie vyvýšených záhonov.

mulčovanie malín ihličím

Takže po ostrihaní malín, aby dobre rodili aj tento rok, čo si zobrala na starosť, ako všetko živé v našej záhrade, Olinka, som naložil na Motúčko tri vrecia ihličnatého mulču a rozprestrel ho na vrstvu starého sena. Tak dostali maliny trochu svojho prirodzeného prostredia, zabránime rastu „buriny“ bez nutnosti maliny okopávať a tiež znížime straty vody vyparovaním. Takže ani vodu nemusíme vláčiť v kupách do kopca.

Tak nejak si ja predstavujem samostatnú záhradu. Stačí jej trochu pomôcť a ona sa už postará o seba aj bez neustálej driny a námahy.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.