Niekto považuje rez ovocných stromkov za zbytočnosť. Veď stromky aj tak rastú a dávajú úrodu. Ibaže neraz vyrastú do takej výšky, že pri ošetrovaní ani pri zbere ovocia sa bez rebríka nezaobídete. A príliš zahustená koruna zase bráni prístupu vzduchu aj slnka ku plodom. Výsledkom býva premnoženie škodcov, rôznych hubových chorôb, ale aj slabo vyfarbené či inak poškodené plody. Pritom pekne vytvarovať stromček a zároveň si zabezpečiť bohatú úrodu zdravých plodov bez zbytočných postrekov nie je až také zložité.
Stačí len vziať do ruky nožničky a stromky ostrihať. Ja moje stromky strihám dva krát do roka. Skoro na jar robím takzvaný zimný rez a v lete, ideálne v auguste, zase letný rez. Zimným rezom podporujem rast. Letným rezom ho zastavujem, ale zároveň stimulujem tvorbu kvetov v budúcom roku. Teda zabezpečujem bohatšiu úrodu.
vyviazaná mladá jablonka
Letný rez je dokonca jediný vhodný rez pre slivky. Tie sa majú strihať len vtedy, keď majú listy. Pri zimnom reze hrozí infekcia hubovými chorobami. Ja ich strihám po zbere úrody. Tohtoročné výhonky skracujem na polovicu až tretinu. Približne 1 cm nad posledným zostávajúcim očkom. Mladé slivky, zasadené vlani na jeseň, som tento rok strihala minimálne. Namiesto strihu som konáriky vyviazala igelitovou štepárskou (nelepivou) páskou do vodorovnej polohy. Nebudú tak rýchlo rásť, ale skôr začnú plodiť.
stará hruška po letnom reze
Čerešne a višne tiež strihám po zbere úrody. Tak isto skracujem nové výhonky na tretinu.
Broskyňa tohto roku krásne zarodila. A keď sme sladké broskyňky pozberali, zostrih dostala podobný. Vyšlo mi, že na nových konárikoch zostali cca 2-4 očká.
Jablone a hrušky strihám aj na jar, ale keďže sú to už staršie stromy, skôr ich v raste brzdím. Využívam k tomu letný rez. V auguste síce ešte majú plody, ale nič to. Pri troche opatrnosti to ide. Nové výhonky skracujem tak, že na nich nechávam 4-5 listov.
stará jabloň po letnom reze
Aké sú teda výhody letného rezu ovocných drevín?
- presvetlenie koruny
- zabezpečenie dostatku vzduchu a svetla pre dozrievajúce plody
- tvarovanie stromu
- odstránenie výhonkov napadnutých škodcami a chorobami
- stromky sú v štádiu rastu a rany sa po reze rýchlejšie zacelia
Správny čas rezu podľa Mesiaca
Ideálny čas na letný rez ovocných stromov je august. Najvýhodnejšie sú dni plodov, teda v znamení Barana, Leva a Strelca, keď Mesiac ubúda.
Súhlasím, predjarný rez posilňuje rast a letný rez ho utlmuje. Ja si obdobie strihania stromov vyberám podľa typu stromu (podpníka) – ak je to bujne rastúci strom, tak strihám len v lete a ak rastie príliš pomaly, tak používam predjarný rez. Niekedy si to rozdelim tak že hrubšie konáre režem v predjarí a tenšie v lete. Letný rez je celkom dobre graficky vysvetlený tu ak to niekomu pomôže: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/letny-rez-ovocnych-stromov-jednoducho-v-troch-krokoch-213
Častým problémom býva, že záhradkári si nasadia stromčeky s rýchlorastúcimi podpníkmi a chcú ich udržovať v malej výške. V takom prípade môžu strom strihať koľko chcú a ako chcú, ten bude mať stále snahu rásť do výšky a bude to nikdy nekončiaca práca.