Nezvaní hostia v našej záhrade

srnec

Jedným z dôvodov, ktoré prispeli k rozhodnutiu predať záhradu v záhradkárskej osade a kúpiť si svoju vlastnú záhradu na dedine, boli návštevy diviakov a nimi spôsobené škody na stromoch a viniči a to, že nikto z kompetentných nemal záujem riešiť ochranu záhradiek. No a teraz našu novú záhradu navštívili srny. Teraz je to len náš problém.


Naša nová záhrada má v podstate dve časti. Vrchná neoplotená lúka a spodný oplotený ovocný sad. Vlani na jar sme tam vysadili množstvo nízkokmenných ovocných stromov a kríkov. Starú železnú ohradu, ktorá obe časti oddeľovala, sme zavčas vymenili za nový plot. Práve preto, aby sme mladé stromčeky a zeleninu v záhrade ochránili pred zverou. Napravo aj naľavo susedia majú tiež svoje dolné záhrady oplotené a horné ploty sú približne v jednej úrovni.

stopy srniek v záhrade

Preto nás po Troch kráľoch, keď sme sa v nedeľu boli po týždni pozrieť na našu záhradu, prekvapilo, koľko rôznych stôp sme na snehu objavili. Dôkladne sme si prezreli pochodenú záhradu a snažili sa zistiť, ako a kadiaľ sa do našej záhrady dostali pravdepodobne srnky. Cez náš nový vysoký plot to nebolo, všetko smerovalo k dolnému susedovi a jeho nízkemu plotu. Vyšli sme aj za bránu, aby sme skontrolovali lúku. Aj tu všetky stopy smerovali poza susedov plot.

srnčie stopy

Sused tu má schátralý pletivový plot sotva dosahujúci po pás a vo svojej záhrade na zemi množstvo popadaných jabĺk, ktoré sa neunúval upratať ani do kompostu. Oni sa neunúvajú upratať ani iné veci, napríklad vianočný stromček aj s ozdobami leží v záhrade už vyše roka, ako skončili predminulé Vianoce. PET fľaše a pohodené náčinie ani nespomínam. No a v mieste tohto ich rádobyPlota má ďalší sused otvorenú záhradu, plot oddeľujúci jeho dvor je oveľa nižšie, ako naše ploty. Všetko bolo jasné. Stopy v snehu neklamú, srnky si tadiaľto našli cestu k jablkám a potom pokračovali do našej záhrady, kde si pochutnali na niektorých stromčekoch, ktorým obžuli asi 8 cm dlhé končeky halúzok s novými výhonkami. Dvesto vŕb, ktoré mali po ceste, si ani nevšimli…

obhryzené stromčeky srnkami

Sused je starý a o svoju záhradu nemá žiadny záujem, to sme za ten rok, čo sa stretávame, vypozorovali. Darmo mu budeme niečo hovoriť, on si svoj plot neopraví. Takže to bude len na nás. Okamžite sme v záhrade rozvešali pachové plašiče zveri, pôvodne kúpené proti diviakom v starej záhrade. A doma sme cez internet objednali všetko pre stavbu nového plota. Opäť bude mať plot stĺpiky na zemných vrutoch, zatiaľ postavíme 25 metrový úsek na najohrozenejšom mieste. Teda jeden balík zváraného pletiva.

Na rozdiel od betónu sa dajú zemné vruty osádzať aj v mraze. Nebude to síce med lízať, ale pustím sa do toho. Škoda každého dňa, kedy majú aj vďaka ľahostajnému a neporiadnemu susedovi srnky prístup k naším stromčekom.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.