Paradajky opäť hnednú

Veľa ľudí sa sťažuje, že im ledva začali paradajky dozrievať a už ich napadla choroba. Že plody paradajok začali hnednúť a nedajú sa jesť. Nuž nie je to celkom tak. Pravda je, že takého paradajky sú nepožívateľné. Ale nejedná sa o žiadnu chorobu ani napadnutie škodcom, jedná sa o pestovateľskú chybu, ktorá sa ale vyrieši pre túto sezónu aj sama. Nemusíte robiť nič, hlavne tie paradajky netrhajte.


Celý problém spočíva v nevhodnej kombinácii dusíka a vápnika v pôde. Možno ste len záhon s rajčinami prehnojili. Keď je v pôde priveľa dusíka, rastlina nedokáže spracovať vápnik a ten prebytok dusíka ukladá do plodov. Rovnako to funguje aj v prípade, že je pôda ochudobnená o vápnik. Našťastie väčšina pestovateľov nemá výrazné problémy s dusíkom a vápnikom a hnednú len prvé plody paradajok. Akonáhle začne zrelých plodov pribúdať, koncentrácia dusíka v rastline sa rozloží na viacero plodov a špičky už budú v poriadku.

Keď prestanú zahnednuté rajčiny pribúdať a už dosť paradajok dozrieva pekne do červena, vtedy môžete zhnednuté plody odtrhnúť a bez obáv ich hodiť do kompostu. Ak ste záhony pre paradajky prihnojovali materiálom s obsahom dusíka, môžete vyrovnať „pomer síl“ v prospech vápnika napríklad mletým vápencom, kúpite ho ako vápenný grit pre holuby alebo hydinu. Je to lacný materiál a v pôde sa rozpúšťa postupne, tak sa nemusíte obávať prudkých výkyvov vlastností pôdy. A budúci rok už môžu rajčiny dozrievať pekne bez hedých koncov.

Podobné články:

Opäť bohatá úroda hokaido tekvíc
Niekedy sa človek natrápi, aby mu niečo vyšlo a niekedy...
Čítať ďalej
Vianoce budú aj tento rok bez stresu
December je mesiac, kedy médiá prinášajú rôzne články na tému,...
Čítať ďalej
A sme bez auta
Nejakým riadením osudu sme sa stali pred dvanástimi rokmi majiteľmi...
Čítať ďalej
Pobyt v nemocnici – oddych alebo skúška...
Po piatich dňoch sme sa znova vybrali do Lučenca. Ráno...
Čítať ďalej
domáci tavený syrdomáci tavený syr
Domáci syr podľa pána ministra
Ako každý víkend, aj tentoraz som sa tešila na reláciu...
Čítať ďalej
prvé tohtoročné jahodyprvé tohtoročné jahody
Prvé tohtoročné balkónové jahody
Jedli ste už tento rok jahody? Nie, nemyslím tie zo...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.