Dlhý život nielen pre vašu práčku

zmäkčovač vody

Iste si ešte pamätáte známu reklamu: „Dlhý život pre vašu práčku, váš …“. Tento úžasný biely prášok bol taký silný, že rozpúšťal nielen vodný kameň, ale postupne aj výhrevné špirály a bubon práčky. Ale to je už iný príbeh. Dôležité bolo, že dokázal zlikvidovať vodný kameň skôr, ako tento kameň zlikvidoval samotnú práčku. Čo ale s ostatnými spotrebičmi v domácnosti? Myslíte si, že ich vodný kameň neohrozuje? Omyl!


Vodný kameň a tvrdá voda vedia narobiť poriadnu šarapatu. Verte mi. Viem, o čom hovorím. Roky som totiž bývala s rodičmi v rodinnom dome, v ktorom jediným zdrojom vody bola vlastná studňa. Voda z nej bola zrejme poriadne tvrdá, ale keďže v dedine nebol vodovod, boli sme vďační aj za ňu.

kanvica Hneď po nasťahovaní sme si neuvedomovali žiadne problémy. Aj keď zanesené obkladačky, WC aj sprcha sa dali vyčistiť so stále väčšou námahou. Postupom času usadeniny v rozvodoch vody spôsobili taký slabý prúd, že sme sa na druhom poschodí ledva osprchovali. Ani radiátory sa pôsobeniu vodného kameňa nevyhli. Hoci sa kúrilo stále rovnako, zanesené potrubie pôsobilo ako izolant. A tak sme na vykúrenie miestností spotrebovali o tretinu viac plynu. A samozrejme nás to stálo viac peňazí. Aby sme sa aspoň čiastočne zbavili nánosov vodného kameňa, museli sme niekoľkokrát za rok všetky trubky prepláchnuť akýmsi agresívnym roztokom. No aj to pomohlo len čiastočne. Niečo také ako úprava vody nám vtedy ani na um nezišlo.

Úprava vody jednoduchovoda

Dnes je však situácia iná. Vodný kameň nás už trápiť nemusí. Pomohol zmäkčovač vody namontovaný na centrálnom prívode vody do domu. Na jeho nie veľké rozmery je ale maximálne efektívny, úsporný a dokonca ekologický. Na svoju prevádzku potrebuje len trochu elektriny a obyčajnej kuchynskej soli. Typ si môžete vybrať podľa toho, či ho potrebujete na zmäkčenie vody zo studne pri  rodinnom dome alebo vody z verejného vodovodu.

Zmäkčovač vody sa zdá byť spočiatku veľká investícia, ale určite sa vyplatí. Veď dáva šancu na dlhší život nielen práčke či kanvici, ale všetkým spotrebičom, ktoré by inak museli vodnému kameňu odolávať každý deň.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.