Pneumatiky prezúvajte podľa počasia, nie kalendára

Pred rokom koncom apríla zúrila snehová metelica, tento rok nám vládnu augustové teploty. Takéto výkyvy môžu narobiť vrásky na tvári nie len záhradkárom, ale aj motoristom. Naposledy som takúto lekciu, že prezúvať gumy treba treba podľa počasia, dostal minulý týždeň.

Na jeseň som ako každý poctivý motorista prezul auto na zimné pneumatiky a kúpil k nim aj nové plechové disky. Na jar som plánoval kúpiť nové hliníkové disky, pretože tie staré už sú fakt staré a aj poškodené, keďže na nich boli celoročné pneumatiky, používané stále. Auto jazdilo len po okrese a len občas, ale jeho určenie sa zmenilo. Bude to jediné auto v rodine a nevyhne sa ani dlhším trasám. Samozrejme s diskami som plánoval kúpiť aj nové letné pneumatiky. Len som to všetko odkladal pre zlý stav našich ciest. Sú samá diera a vyklepanie plecháča je jednoduchšie, ako oprava hliníkového disku po vletení do jamy v asfalte. Počasie je už síce letné, ale moje krátke cesty zavčas ráno a večer za súmraku ľahko zvládam aj na zimných.

Správne pneumatiky do každého počasia

No a v tejto situácii som potreboval súrne odcestovať na víkend do Čiech. Skontroloval som prevádzkové náplne, natankoval a vyrazil. Avšak celú cestu som musel mať na pamäti, že v letných horúčavách nemám letné pneumatiky. Že nemôžem ísť po diaľnici plnou povolenou rýchlosťou, aby som pneumatiky nezničil, že parkovať pred motorestom musím v chládku a že po okreskách si musím odpustiť rezanie zákrut, lebo to nedrží, ako býva zvykom.

Cestu som bezpečne zvládol, ale hneď po návrate som sa rozhodol. Kúpim letné lacné pneumatiky a nebudem viacej riskovať. Hoci je v kalendári apríl, na cestách je leto a teda treba používať letné pneumatiky. Je to bezpečnejšie a aj pohodlnejšie. V teplom počasí majú letné pneumatiky samozrejme vyššiu životnosť, lepšiu trakciu v zákrutách aj kratšiu brzdnú dráhu. A cesty už postupne opravujú.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.