Trávu kosíme už od apríla

Tráva je pre mnohých záhradkárov problém, ktorý treba odstraňovať. My sme sa nevedeli dočkať toho, kedy tráva vyrastie natoľko, aby malo význam ju kosiť. Po minulej suchej jeseni nám totiž na záhonoch chýbal mulčovací materiál a jeho nedostatok sa na jar začal výrazne prejavovať. O čo skôr sme vlani museli prestať s kosením, o to skôr sme túto jar mohli začať. Už v polovici apríla som mal kosačky skontrolované a naštartované a aj prvá tráva sa dostala na záhony.Seno sa relatívne rýchlo rozkladá a tým sa zo záhonov stráca. Niektoré miesta boli na jar už tak odkryté, že hrozilo nie len vysušovanie pôdy, ale aj rast buriny. Čo je v tohtoročnej suchej a teplej jari ďalší problém. Prečo strácať vlahu z pôdy, keď ju stačí prikryť? Len aby bolo čím.

Keď v polovičke apríla tráva vyrástla natoľko, že už malo význam ju skosiť a zhrabať, prišiel k slovu náš stredný motorový vyžínač Fieldmann 3020-B a okolo záhonov kvetov a zeleniny som trávu skosil. Nebolo treba ju ďaleko nosiť na mulčovanie.

Trávnatý dvor a miesto, kde zvykneme pod slnečníkom grilovať alebo oddychovať, tento rok budeme udržiavať novou elektrickou kosačkou so zberným košom. Je skvelá na jar alebo pre kosenie nízkej trávy, tak do 15 cm. A trávu netreba hrabať a prenášať, priamo ju z koša vysypem na záhon, ktorý chcem zamulčovať. A nemusím strážiť stav benzínu v bandaske, stačí natiahnuť elektrickú predlžovačku, na pohyb s ňou po záhrade som si už zvykol. Jediná nevýhoda je, že steblá trávy po kosení týmto spôsobom sú krátke a preto sa nástieľka rýchlejšie rozkladá (na hnojivo). Na druhej strane kosím častejšie, takže ju môžem opäť doplniť.

Postupne prišiel čas aj na trávu medzi ovocnými stromami, pod ktorými pestujeme okrem iného aj jahody, ktoré sú tiež zamulčované, a neskôr pribudne plodová zelenina. Takže sme ich miesta chceli mať tiež pokryté novým mulčom. Ku koncu apríla už tráva trochu podrástla, takže som použil silnejší stroj Zipper ZiMOS 125. Trávu pomedzi stromy nekosím kompletne, ale vytváram ostrovčeky, kde nechávam trávu vyrásť a lúčne kvety rozkvitnúť a medzi stromami tak vznikajú chodníky. Ľahko sa dostaneme ku stromom aj jahodám pod nimi a na kvetoch sa pasú čmeliaky a divé včely, naše opeľovače.

Začiatkom mája prišiel rad aj na lúku nad ovocným sadom. Tráva medzitým vyrástla tak, že sa v nej nedalo poriadne chodiť, takže som začal úzkym pásom zdola až hore a po troch dňoch, keď bolo seno spotrebované na zamulčovanie vŕbového plota, pridal ešte pár metrov šírky. Tráva odtiaľto skončila vo vinici, ktorá nie je okopávaná, ale zatrávnená a pod drôtenkou rastú aj jahody. Celkove to výrazne šetrí námahu aj spotrebu vody v záhrade.

Celá tohoročná jar je akási rýchla. Aj kosenie sme začali o mesiac skôr, ako vlani.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.