Po zimnej prestávke opäť „Hurá do záhrady“.

hurá do záhrady

Televíznych programov s dobrými radami pre dom a záhradu nikdy nie je dosť. Najviac sa mi však páčia tie aktuálne, keď po skončení relácie môžete ísť do záhrady, aby ste urobili to, čo ste sa práve dozvedeli. A práve preto mám rada Receptár na Prime. Pre jeho aktuálnosť. Aj tvorcovia slovenskej relácie „Hurá do záhrady“ chcú byť zrejme aktuálni. A keďže sa v zime v záhradke veľa toho nerobí, dali si voľno aj oni.


Poznáte Receptár na Prime? Viem, jeho vysielací čas nie je zrovna najideálnejší. Veď v nedeľu na obed má každá gazdinka asi iné starosti. Na druhej strane, ak si chvíľu nájdete, veľa sa toho dozviete. A navyše sa môžete spoľahnúť, že budúcu nedeľu bude zas.

Relácia „Hurá so záhrady“ je trochu iná ako dobre známy Receptár. Nemá taký časový priestor, napriek tomu ponúka množstvo zaujímavých a užitočných rád. Zväčša moderátor a jeho pomocníci vycestujú ku konkrétnemu majiteľovi domu či záhrady a priamo na mieste robia rôzne úpravy. Zakladajú záhony, vysádzajú kvety či stromy.

Viem, že tieto práce sú viac-menej sezónne, no nedalo by sa vymyslieť niečo aj na zimné obdobie? Nikomu neprekáža, že si divák medzitým obľúbi iné relácie a môžno sa vôbec nevráti? Veď by stačilo presmerovať aktivity do vnútra domu. Alebo starostlivosť o interiér a izbové rastliny už nestojí za námahu?

úprava travnika Každopádne, zima je za nami a „Hurá do záhrady“ sa nám vrátilo. Hurááá!

A čo sme videli hneď v prvom dieli? Nanajvýš aktuálnu tému. Ošetrovanie trávnika po zime.
Ak máte trávnik, poznáte to. Vyčistiť, vyhrabať, prihnojiť. No posledné roky pribudol nový úkon. Prerezávanie trávnika. Takzvaná vertikutácia. Aspoň ja to poznám pod týmto názvom. Preto sa mi zdalo čudné, že moderátor, znalec, ktorý prispieva odbornými článkami aj do záhradkárskeho časopisu, nazval tento postup vertikuláciou. A prístroj, s ktorým sa pracuje, vertikulátorom.
Že by to len zle vyslovil? Alebo naozaj nevie, ako správne tento úkon pomenovať?

Zaujímavé je, že aj internetové vyhľadávače poznajú obidva tieto názvy. No keďže žiadny vertikulátor neexistuje, len vertikutátor, moderátor vo verejnoprávnej televízii by sa mal vyjadrovať správne. Alebo to nikomu nevadí?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.