Polykarbonátové dosky

polykarbonatove dosky

Z kancelárie mám výhľad na bytovku, ktorá do ulice má peknú fasádu, ale jej zadná strana dlhý čas nikoho nezaujímala. Nedávno dostala zateplenie, novú peknú farebnú fasádu a pekné striešky nad vchodmi. Keďže poznám stavbyvedúceho, cestou do práce som sa zastavil popýtať, čo je to za materiál.

 

 Niektoré bytovky mali murované závetrie pred vchodovými dverami a na strieške plech. Vyžadovalo celkom častú údržbu, keďže po strieškach lozili deti, ktoré sa tam dostali cez schodišťové okno. A iné zase nemali striešku žiadnu. Vo výsledku ľuďom počas dažďa tieklo za krk, keď vychádzali z domu.

Teraz je nad vchodom do domu ľahká a vzdušná kovová konštrukcia, pokrytý oblúkom z priesvitného materiálu. „Keby to bolo sklo, nejaký chuligán to rozbije skalou“, hovorím si. „Kdeže, to sú polykarbonátové dosky, nerozbitný materiál“, vyviedol ma z omylu stavbyvedúci a ukázal mi, ako sa ľahké dosky dajú ohýbať pri bežnej teplote a nepraskajú ani po náraze. Nemajú však takú priepustnosť svetla, ako sklo, takže pri zasklení budov treba na to myslieť. Ale pri krytoch vchodov to vôbec nevadí, skôr je to výhodou. A sú miesta, kde sa to tiež hodí, aspoň sa ušetrí za dodatočné tienenie okien, ako sú markýzy alebo žalúzie.

Polykarbonátové dosky majú rovnako aj nižšie tepelnoizolačné vlastnosti oproti sklu. Veľkou výhodou ale je ich nízka hmotnosť, takže aj nosná konštrukcia môže byť ľahšia a tým pádom aj lacnejšia. A ako som povedal už v úvode, celá stavba potom pôsobí takým vzdušnejším dojmom.

polykarbonatove dosky

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.